***.*** ... گنجینه ... فشارکی ... ها ***.***

****.**** کنز فشارکیون ******************** Fesharkies's Treasure ****.****

***.*** ... گنجینه ... فشارکی ... ها ***.***

****.**** کنز فشارکیون ******************** Fesharkies's Treasure ****.****

***.*** ... گنجینه ... فشارکی ... ها ***.***

########## بنام خدا ##########
--پایگاه جامع اطلاع رسانی در موضوعات زیر --
..... با سلام و تهیت .. و .. خوشامدگویی .....
*** برای یافتن مطالب مورد نظر : داخل "طبقه بندی موضوعی " یا " کلمات کلیدی" شوید.....
*** این پایگاه : بصورت مستمر درحال بارگزاری اطلاعات می باشد....................................
*** مطالب خود را : جهت بارگزاری ارسال..... بفرمایید ..........................-- موفق باشید --

طبقه بندی موضوعی

معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران

جمعه, ۲۳ شهریور ۱۳۹۷، ۰۶:۱۶ ق.ظ

هدف و وظایف شرح وظایف معاونت شهرسازی و معماری


هدف:

مشارکت و تلاش در زمینه های مربوط به برنامه ریزی ، مطالعات و تحقیقات علمی، فنی، مهندسی و تخصصی، شهرسازی و معماری به شهرداری تهران و تهیه و اجرای طرحهای تحقیقاتی و اجرائی و رهبری و هدایت و نظارت بر ساخت و سازهای درون شهری شهر تهران و برنامه ریزی و هماهنگی کلیه امور مهندسی و معماری و اجرائی ساخت و سازهای شهری و تدوین ضوابط و مقررات اجرائی مربوط در حد قوانین، وظایف و ضوابط مشخص و مصوب موجود.


اهم وظایف:
1- بررسی اهداف، سیاستها و خطوط کلی برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت شهرداری تهران در زمینه امور مربوط به شهرسازی و معماری شهر تهران در راستای سیاستهای کلی نظام جمهوری اسلامی در زمینه های طرحهای تفصیلی و جامع شهر تهران.
2- مطالعه مسائل و تنگناهای اساسی شهرسازی و معماری شهر تهران و تنظیم برنامه های توسعه شهری و ایجاد هماهنگی لازم بین سازمانها، وزارتخانه های ذیربط و ارگانهای مسوول در ارتباط با شهرسازی و معماری شهر تهران و همکاری با موسسات مذکور به منظور ایجاد هماهنگی در برنامه ریزی توسعه شهرسازی و کنترل آن در سطح تهران و ارائه پیشنهادات لازم به ارگانهای تصمیم گیر در زمینه های مذکور.
3- تدوین هدفها، سیاستها، برنامه های جامع نظام شهرسازی و معماری منطقه تهران بزرگ و تجدید نظر و به هنگام نبودن مستمر برنامه ها و طرحهای مربوط به شهرسازی و معماری.
4- بررسی سیاستها و برنامه های مربوط به تراکم جمعیتی شهر تهران ، قشر بندی های اجتماعی، فرهنگی، الگوهای مهاجرت، مسائل اجتماعی و فرهنگی شهر تهران در ارتباط با پیشبردی اهداف شهرسازی و معماری شهرداری تهران در رابطه با شهر تهران.
5- مشارکت فعال و همکاری با سازمانهای مسوول در رابطه با برنامه ها و طرحهای زیربنائی و روبنائی شهر تهران در زمینه های آب، برق، گاز، مخابرات، فاضلاب، آموزش و پرورش، بهداشت، درمان، ورزش و تفریح، فضای سبز که به نوعی به مسائل مربوط به شهرسازی در شهر تهران مربوط می شوند.
6- تامین، تهیه و تدوین سیاستهای شهرداری تهران در ارتباط با نحوه، کیفیت و چگونگی پیشبردی امر ساخت و ساز در تهران و انتخاب بهترین راه در زمینه هدایت و کنترل آن.
7-ابلاغ بخشنامه ها و سیاستهای شهرداری تهران در امر ساخت و ساز همراه با فرم ها و دستورالعمل های لازم و مصوب به مناطق بیست گانه و واحدهای ذیربط جهت اقدام و اجرا.
8- ایجاد ارتباط مستمر و مداوم با واحدهای مختلف شهرداری تهران در زمینه های معماری و شهرسازی به منظور هدایت واحدهای ذیربط به سمت اهداف شهرداری تهران در رابطه به موارد و مسائل ساخت و ساز در شهرداری.
9- نظارت مستمر بر اجرای نقشه های جامع و تفصیلی شهر تهران و ارائه پیشنهادات ضرور و لازم در ارتباط با ایجاد تغییرات پی در پی در آن بطور اصولی و منطقی به مسوولین ذیربط.
10- اجرای امر نظارت و برنامه ریزی دقیق و حساب شده در ارتباط با صدور پروانه های ساختمانی و روند شهرسازی و معماری شهر تهران و تامین امکانات فنی از نظر نیروی انسانی متخصص، آمار و سایر ابزارهای مورد نیاز و ایجاد و تاسیس ستادهای مرکزی و منطقه ای ویژه جهت انجام امر فوق.
11- ایجاد نظام نوین و سیستمی صحیح و مناسب و متکی به روشهای منطقی و واقعیات مشهود مسائل شهرسازی تهران در زمینه صدور پروانه های ساختمانی که در برگیرنده عنصر مهم تسهیل و تسریع کار و تصمیم متقابل و فیمابین شهرداری و شهروندان باشد.
12- افزایش سطح آگاهی متقاضیان پروانه های ساختمانی و مهندسین، طراحان و ناظرین نسبت به قوانین، مقررات، ضوابط و معیارهای فنی ، بهداشتی و ایمنی ساختمان از طریق آموزش و تهیه و تدوین کتب و جزوات ذیربط و تشکیل دوره های توجیه.


http://shahrsazi.tehran.ir/Default.aspx?tabid=1233تاریخچه


شهرداری تهران، سازمانی است غیر دولتی که در ۱۲ خرداد ۱۲۸۶ خورشیدی تاسیس شد و اداره شهر تهران را به عهده گرفت. مسئولیت اداره این سازمان با شهردار تهران است که پیش از این با حکم وزیر کشور ایران منصوب می‌گردید . ولی، اکنون از طریق آرای شورای شهر تهران انتخاب می‌شود . شهرداری تهران، شامل ۲۲ منطقه است که اداره هر منطقه به عهده قائم مقام شهردار در آن منطقه می‌باشد . طرح جامع شهر تهران در زمان شهرداری آقای غلامرضا نیک‌پی تدوین شد و طرح تفصیلی شهر تهران در تاریخ 2/12/1390 در زمان شهرداری آقای دکتر محمد باقر قالیباف و معاون شهرسازی ومعماری آقای دکتر هیربد معصومی به تصویب شورای اسلامی شهر تهران قرار گرفت.
تحولات سیاسی ،اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی بعد از انقلاب اسلامی و پدیده های ناشی از پیشرفت شگرف تکنولوژی عصر حاضر مسائل و مشکلاتی شتابزده در زندگی شهری و ساختار شهرسازی شهرها و اداره امور آن ایجاد کرده که شهرنشینان از یک طرف و مسوولان اداره شهرها و مشخصاً شهرداری مربوط و در راس آن مسوولین شهرسازی و معماری از طرف دیگر ناچار از آن هستند که سهم بزرگی از وقت و فکر و خلاقیت خود را صرف چاره جویی و حل و فصل مشکلات شهری و طراحی و هدایت ساخت و ساز آن نمایند. ضمن اینکه چون شهر و شهرنشینی نقش اساسی در زندگی اجتماعی ،سیاسی ،اقتصادی ،فرهنگی افراد درون یک کشور دارند ،توجه دولتها و مسوولین به مسائل شهر از جمله به ساخت و ساز و معماری آن نیز توسعه روزافزونی یافته است.شکل ظاهر ، نحوه و ساختار ساخت و ساز یک شهر ،ترکیب جمعیت و نحوه اداره یک شهر نه تنها وضع زندگی و میزان رفاه و آسایش مردم شهرنشین را تحت تاثیر قرارمیدهد ،بلکه ارتباط و پیوند محکمی که از طریق نقل وانتقال جمعیت ،مبادله کالا . تبادی ایده ها و عقاید بین مردم شهر و روستا موجود است زندگی مردم روستاها را نیز بیش از حد تصور تحت تاثیر شرایط و عوامل موجود در شهر قرار می دهد ،لذا مشاهده میشود که وضعیت یک شهر از هر لحاظ از جمله ظواهر و نحوه شهرسازی ومعماری آن تاثیر موثری در نحوه زندگی و دهسازی و معماری روستاها نیز دارد چرا که به سادگی میتوان پذیرفت ،شهر که واحدی اجتماعی ،سیاسی اقتصادی ،فرهنگی است ارکان مهم مملکتی برروی آن استوار گردیده و اداره می شود.به عبارتی دیگر شهر در عین حال که قطعه زمین است که قسمتی از اجتماع بشری را در دامان خود جای می دهد،ماشین عظیمی است که نیروههای گوناگون سیاسی،اقتصادی،اجتماعی یک کشور را به فعالیت واداشته است و به آنها روح کار و تلاش ، خلاقیت و بهسازی و همبستگی می بخشد و لذا کسانی که در اداره امور و مشخصا در شکل گیری شکل ظاهر و ساخت و ساز آن صاحب مسوولیت بوده و سهیم هستند اگر به ساختمان، ساختار ماهوی و قواعد هدایت کننده ساخت و ساز آن ناآشنا ،کم دقت و بی توجه باشند فی الواقع زمینه ساز بروز مشکلات عدیده و جبران ناپذیر آتی گردیده اند.
با ذکر این مقدمه کوتاه که هدف از تاکید براهمیت و تاثیر بدون انکار شهر و شهرنشینی در روند سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشورها می باشد، می پردازیم به تشریح و تبیین اهداف شهرداری تهران در رابطه با شهرسازی و معماری شهر تهران در قالب وظایف معاونت شهرسازی ومعماری و ادارات کل تابعه آن و ارائه نمودار ایده آل همسو با این وظایف.


http://shahrsazi.tehran.ir/Default.aspx?tabid=85http://shahrsazi.tehran.ir/Default.aspx?tabid=1222

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۷/۰۶/۲۳