***.*** ... گنجینه ... فشارکی ... ها ***.***

****.**** کنز فشا ر کیو ن ************** Fesharkies's Treasure ****.****

***.*** ... گنجینه ... فشارکی ... ها ***.***

****.**** کنز فشا ر کیو ن ************** Fesharkies's Treasure ****.****

***.*** ... گنجینه ... فشارکی ... ها ***.***

########## بنام خدا ##########
--پایگاه جامع اطلاع رسانی در موضوعات زیر --
..... با سلام و تهیت .. و .. خوشامدگویی .....
*** برای یافتن مطالب مورد نظر : داخل "طبقه بندی موضوعی " یا " کلمات کلیدی" شوید.....
*** این پایگاه : بصورت مستمر درحال بارگزاری اطلاعات می باشد....................................
*** مطالب خود را : جهت بارگزاری ارسال..... بفرمایید ..........................-- موفق باشید --

طبقه بندی موضوعی

مدت 10 سال در محضر اساتیدی چون  آیت‌الله سید‌محمد فشارکی و....س تلمذ کرد


بر: 748615
 لینک کوتاه: http://www.Javann.ir/0038kR
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۴:۳۰
سیری در حیات علمی و عملی شهید آیت‌الله اشرفی اصفهانی
علی احمدی فراهانی

شهید آیت‌الله حاج شیخ عطاءالله اشرفی اصفهانی، در سال 1281ﻫ . ش (1323ﻫ. . ق) در خانواده‌ای روحانی در خمینی شهر اصفهان دیده به جهان گشود. پدر ایشان حجت‌الاسلام میرزا اسدالله اشرفی و جد اعلای ایشان حجت‌الاسلام میرزا محمدجعفر از علمای بزرگ جبل عامل بود. ایشان تنها فرزند ذکور باقیمانده از پدر بود.

شهید اشرفی اصفهانی تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش گذراند و در 12 سالگی برای ادامه تحصیل به مدرسه نوریه اصفهان رفت و مدت 10 سال در محضر اساتیدی چون آیت‌الله سید‌مهدی درچه‌ای، آیت‌الله سید‌محمد نجف‌آبادی، آیت‌الله سید‌محمد فشارکی و آیت‌الله سید‌حسن مدرس تلمذ کرد. دوران طلبگی ایشان در تنگدستی عجیبی سپری شد، آن‌گونه که هر هفته ناچار بود فاصله 12 کیلومتری اصفهان‌ـ‌خمینی‌شهر را پیاده طی کند و در طول هفته نیز با قوت لایموتی بسازد. در سال 1302ﻫ . ش و در سن 22 سالگی برای ادامه تحصیل به حوزه علمیه قم رفت و 23 سال در آنجا به کسب فیض مشغول شد و از محضر اساتید بزرگی چون آیت‌الله بروجردی و آیت‌الله سید‌محمدتقی خوانساری بهره‌ برد و در 40 سالگی از ایشان درجه اجتهاد گرفت و در زمره اساتید و علمای برجسته قم به شمار می‌رفت. ایشان در تمام 12 سالی که شاگرد آیت‌الله خوانساری بود، تمام دروس ایشان را تقریر کرد که همچنان باقی‌اند.

در سال 1335ﻫ . ش به دستور آیت‌الله بروجردی برای تبلیغ و نشر معارف دینی به کرمانشاه رفت و در آنجا رحل اقامت افکند و به تربیت طلاب دینی پرداخت. همزمان با اوج‌گیری انقلاب اسلامی به رهبری امام، شهید اشرفی نیز در کرمانشاه حرکت‌های وسیعی را آغاز کرد. اوج این فعالیت‌ها برگزاری مجلس ترحیم شهادت آیت‌الله سید‌مصطفی خمینی بود که به دعوت ایشان در مسجد آیت‌الله بروجردی منعقد شد و سخنرانی‌های انقلابی و پرهیجانی ایراد شد. ساواک برای دستگیری سخنرانان و برهم زدن مراسم تلاش زیادی کرد، اما همدلی مردم و هوشمندی شهید آیت‌الله اشرفی تلاش ساواک را به شکست کشاند.

پس از پیروزی انقلاب این شهید بزرگوار تمام علم و توانش را در خدمت انقلاب قرار داد و با ایراد خطبه‌های نماز جمعه، مصاحبه‌ها و پیام‌های داهیانه و مؤثرش به یکی از ارکان تقویت پایه‌های نظام تبدیل شد. با آغاز جنگ تحمیلی، شهید آیت‌الله اشرفی در بسیج همه‌جانبه مردم و پشتیبانی از جبهه‌ها سعی بلیغ کرد و در مدت 25 ماهی که حیات پربارش ادامه داشت، با حضور در جبهه‌ها، دلجویی از رزمندگان، سخنرانی برای آنها و پشتیبانی مادی و معنوی از آنان لحظه‌ای دست از تلاش برنداشت. او به‌رغم کهولت سن مسافت‌های طولانی و صعب‌العبور را با وسایط نقلیه نظامی طی می‌کرد و بارها در جبهه‌های ایلام، قصرشیرین، پادگان ابوذر، گیلانغرب، نوسود، بستان، آبادان، خرمشهر و سومار حضور پیدا کرد و با سخنان دلنشین خود روحیه رزمندگان اسلام را تقویت کرد. هنگامی که قصرشیرین از لوث وجود دشمن بعثی پاک شد، به آنجا سفر کرد و در مسجد شهر دو رکعت نماز شکر به جای آورد. همچنین پس از آزادی بستان، زیر بمباران وحشیانه دشمن وارد شهر شد و از آنجا به آبادان رفت. در هنگام شروع عملیات فتح‌المبین در دوم فروردین 1361 نیز در قرارگاه حضور یافت و پیشنهاد داد عملیات به نام حضرت زهرا(س) نامگذاری شود.

شهید آیت‌الله اشرفی اصفهانی پس از 80 سال خدمت به اسلام در ساعت 12:15 ظهر 23 مهرماه 1361 در نماز جمعه مسجد جامع کرمانشاه به دست منافقین به شهادت رسید.

خدمات آن شهید بی‌شمارند که برخی از آنها عبارتند از:

* تأسیس حوزه علمیه امام خمینی در باختران (کرمانشاه)

* بازسازی مدرسه آیت‌الله بروجردی

* توسعه کتابخانه مدرسه آیت‌الله بروجردی

* تأسیس حوزه علمیه زنان

* برگزاری سمینارهای متعدد در شهرهای مختلف استان با حضور روحانیت شیعه و سنی در جهت تقویت وحدت بین اهل تشیع و تسنن که آثار با برکت فراوانی داشت

* بازسازی مسجد جامع کرمانشاه به منظور برگزاری نماز جمعهhttp://www.javanonline.ir/fa/news/748615/رنج-وعشق

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۷/۰۷/۲۰