***.*** ... گنجینه ... فشارکی ... ها ***.***

****.**** کنز فشارکیون ******************** Fesharkies's Treasure ****.****

***.*** ... گنجینه ... فشارکی ... ها ***.***

****.**** کنز فشارکیون ******************** Fesharkies's Treasure ****.****

***.*** ... گنجینه ... فشارکی ... ها ***.***

########## بنام خدا ##########
--پایگاه جامع اطلاع رسانی در موضوعات زیر --
..... با سلام و تهیت .. و .. خوشامدگویی .....
*** برای یافتن مطالب مورد نظر : داخل "طبقه بندی موضوعی " یا " کلمات کلیدی" شوید.....
*** این پایگاه : بصورت مستمر درحال بارگزاری اطلاعات می باشد....................................
*** مطالب خود را : جهت بارگزاری ارسال..... بفرمایید ..........................-- موفق باشید --

طبقه بندی موضوعی

گفت وگوی صمیمی با آشنای حوزویان

سه شنبه, ۱۵ آبان ۱۳۹۷، ۱۰:۲۳ ب.ظ

استاد، حجة الاسلام والمسلمین فشارکی آشنای دیرین حوزویان است، باهم پای سخنان دل نشین ایشان می نشینیم.


مجله  افق حوزه  بیست مهرماه 1381 شماره 9 
گفت وگوی صمیمی با آشنای حوزویان

اشاره

محله ارک قم در انتهای کوچه ای دربی از چوب و خانه ای گلین و بقایایی انبوه و به جا مانده از خانه های طرح حرم تا حرم.

به درنگی پس از پایان ترنم زنگی که در دور دست می نوازد، روحانی مسنی با محاسنی شنگرف از خضاب، عمامه ای کوچک و ساده پیچ و قبا و عبائی نیم دار، بر آستان ظاهر می شود.

درب را که می گشاید، پنجره ای تبسم و گشاده رویی به سویت وزیدن می گیرد و فکر می کنی این انسان پرندگون نیلی پوش، ابری است عبا بر دوش که در میان حیاط مشجر روان است.

می اندیشی شاید این سیبویه است که از لابه لای قرون و اعصار برآمده و اینک در این عصر، حوزه درسی شاگردانش را می گرداند یا تفتازانی زمان است که قلم بر صفحه کاغذ می راند و خراش بر دل زمان می افکند و از بدیع و بیان گفتند و راز شگرف ساختمان جمله ها را می گشاید. به آرامی زمان، به تانّی و باوقار راه می رود.

به پله ها که می رسد، می ایستد و آمرانه می نگرد تا داخل اتاقش شوی که مالامال از کتاب است و ردپای اندیش مندانی که درون آن خفته اند. نفس اساتید بزرگی که چون ستونی برافراشته خیمه دانش را استوار داشتند و سپس در صفحات غبار گرفته تاریخ رخ پوشاندند، از عطف مندرس کتاب ها، آسترها و بدرقه های فرسوده به مشامت می خورد. یاد آن رادمردان عمامه به سری می افتی که شهیدان خونین جگر عرصه علم و دانش شدند، اما نه ادعائی نه حتی نظری کوتاه در آئینه به خود؛ زاهدانه دنیا را فرو گذاشتند و با همه جلال و هیمینه خود، دار آخرت را به قدوم خویش زینت بخشیدند.

رضوان الله علیهم اجمعین

استاد، حجة الاسلام والمسلمین فشارکی آشنای دیرین حوزویان است، باهم پای سخنان دل نشین ایشان می نشینیم.

افق حوزه: به عنوان اولین سؤال بفرمایید چگونه وارد حوزه شدید؟ از کجا شروع کردید و درس ها به چه نحوی آغاز شد؟

- بسم الله الرحمن الرحیم. زمان جنگ جهانی دوم بود. دایی بنده کتاب سراج الشیعه را از نجف آورده بود. کتاب را از او گرفته و خواندم؛ حال معنوی خاصی در من ایجاد کرده بود. از طرفی هم در کلاس های قرآن مساجد شرکت می کردم. این عوامل، و تشویق اقوام دست به دست هم داد تا سویدای آمدن به حوزه در من ایجاد شود.

افق حوزه: درس های دوره مقدماتی را کجا خواندید؟

- مقدمات را تا انموذج در تهران خواندم و بعد، یکی از علما مرا به آیةالله حاج شیخ مرتضی حائری معرفی کردند و به قم آمدم، چهار ماهی با حاج آقا مصطفی خمینی قدس سره هم مباحثه بودم، سه سال در قم ماندم و فهمیدم که در حوزه خراسان بهتر درس می گویند، گرچه اصفهان ههم ادبیاتش مشهور بود ولی با استخاره به خراسان رفتم و در مدرسه نواب درس ادیب نیشابوری را پسندیدم.

افق حوزه: دروس حوزه از ابتدا تا اتمام کفایه در زمان شما چند سال طول می کشید؟

- بنده در مدت ده سال، دروس حوزوی را تا کفایه به اتمام رساندم؛ ادبیات را نزد ادیب نیشابوری؛ شرح لمعه را نزد میرزا احمد نهنگ که یزدی بود خواندم. رسائل و مکاسب را هم حاج آقا هاشم قزوینی برای ما گفتند.

افق حوزه: آیا برای شما اتفاق افتاده که کتابی را برای یادگیری بهتر، دو بار بخوانید؟

- بله، من کتاب مطول را هشت بار و شمسیه را پنج بار مباحثه کردم.

افق حوزه: در شبانه روز، غیر از استراحت شبانه، آیا برای جبران فشار فکری، در طول روز هم استراحت می کنید؟

- من به خواب روزانه اعتقاد دارم چون خواب روزانه از فشار مغزی انسان می کاهد و اگر کسی که اهل مطالعه است، یک ساعت در روز بخوابد، شب به راحتی می تواند مطالعه کند! اما بنده با توجه به اشتغالات زیادی که داشتم. شاید در طول پنجاه سال گذشته سه ماه را روزانه نخوابیده باشم، وقتی به قم آمدم توانایی داشتم و از فرصت ها استفاده می کردم.

افق حوزه: در دوران تحصیل شما چه شیوه تحصیلی بین طلاب متداول بود؟

- ما تمام درس ها را پیش مطالعه می کردیم، مطالب آن را در پیش مطالعه می فهمیدیم و جاهایی که فهم مطلب سخت بود با دقت در جلسه درس گوش می کردیم، شب که می شد، حتما درس را مطالعه و سپس مباحثه می کردیم.

افق حوزه: وضعیت طلاب در زمان تحصیل شما چگونه بود و الآن چگونه است؟

- اکنون که امکانات مناسبی برای تحصیل طلاب فراهم است باید از آن بهره مند شوند. طلاب باید به نسبت امکانات کیفی ای که در اختیار آن هاست، بسیار حساس باشند و احساس مسئولیت نمایند. الآن اگر بخواهید حساب کنید، هر قاشق غذایی که انسان تناول می کند، صد تومان است، حالا امکانات دیگرش را همه که لحاظ نکنیم و قابل قیاس با گذشته نیست، همین غذا را فقط حساب کنید شما ببینید چقدر هزینه برمی دارد و انصافا طلبه باید وجدان دینی و علمی داشته باشد و تلاش کند تا پاسخ گوی این همه نعمت که در سر سفره امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف فراهم است باشد و خودش را مدیون احسان آقا بداند.

علمای سلف ما واقعاً به خودشان سخت می گذراندند و بسیار زاهدانه زندگی می کردند، ولی با این حال از علمیت ]فعالیت خود[، تلاش، سعی و کوشش ]در راه اعتلای علمی[ هرگز کم نگذاشتند.

افق حوزه: چند سال است که تدریس می فرمایید؟

- شصت سال است که در حوزه علمیه مشغول درس هستم. از این مدت، 58 سال تدریس کرده آم؛ یعنی از همان آغاز، به تدریس کتبی که می خواندم، می پرداختم. من کسی را بهتر از رهبر انقلاب ]مقام معظم رهبری[ ندیدم. یک دنیا طلا و شن پیش ایشان یکی است. فقط برای خدا درس می خواند. این نعمت خدا است که چنین شخصی رهبر جامعه باشد.

افق حوزه: چه توصیه ای به اساتید جوان حوزه دارید؟

- توصیه بنده به اساتید جوان این است که درس را یا نباید گفت، یا درست گفت. من اگر برای دهمین بار می خواهم یک درس را بگویم، باید مطالعه کنم. شیوه بیان هم خیلی مهم است که درس بادقت بیان گردد.

افق حوزه: آشنایی با مسائل اجتماعی روز و جامع الاطراف بودن را چقدر لازم می دانید؟

- روحانیت که همواره بیدار بوده است، الآن هم باید خیلی بیدار باشد، خواص طلاب با هم ماهی یک جلسه مشورت داشته باشند. عالم باید آشنا به مسائل روز باشد؛ تا فتنه های دشمنان را برملا سازد. یکی از شاگردان بنده که الآن در پاریس تبلیغ دین اسلام می کند به من گفت: حاج آقا شما در دوران تدریس می گفتید که از اهل علم، از اتم تا کهکشان را سؤال می کنند. امروز من در پاریس می بینم که یک اهل علم با انبوه سؤالات مختلف مواجه است. بنابراین انسان باید ریشه را درست کند و از طرفی هم زی طلبگی را مراعات نماید.

افق حوزه: در پایان اگر نصیحت یا موعظه ای به طلاب جوان دارید، بفرمایید.

- حوزویان جوان باید خدا را شکر کنند که توفیق حضور در مکتب امام صادق علیه السلام را دارند، اسراسر حوزه مانند اسرار نظامی بلکه بالاتر است سعی کنند در حفظ اسرار حوزه بکوشند و قدر خودشان را بدانند که در حوزه علوم اهل بیت علیهم السلام وارد شده اند و مروج و مبلغ مکتب آن بزرگواران هستند، بله خیلی باید قدر خودشان را بدانند.

افق حوزه: از این که وقتتان را در اختیار ما قرار دادید تشکر می کنم.

از محضر استاد بیرون می آیم، دوباره کوچه ارک و دوباره فیضیه. به آخرین کلام استاد می اندیشم: «بله، خیلی باید قدر خودشان را بدانند.»


https://hawzah.net/fa/Magazine/View/6435/8066/105923/گفت-وگوی-صمیمی-با-آشنای-حوزویان/?SearchText=فشارکی

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۷/۰۸/۱۵