***.*** ... گنجینه ... فشارکی ... ها ***.***

****.**** کنز فشا ر کیو ن ************** Fesharkies's Treasure ****.****

***.*** ... گنجینه ... فشارکی ... ها ***.***

****.**** کنز فشا ر کیو ن ************** Fesharkies's Treasure ****.****

***.*** ... گنجینه ... فشارکی ... ها ***.***

########## بنام خدا ##########
--پایگاه جامع اطلاع رسانی در موضوعات زیر --
..... با سلام و تهیت .. و .. خوشامدگویی .....
*** برای یافتن مطالب مورد نظر : داخل "طبقه بندی موضوعی " یا " کلمات کلیدی" شوید.....
*** این پایگاه : بصورت مستمر درحال بارگزاری اطلاعات می باشد....................................
*** مطالب خود را : جهت بارگزاری ارسال..... بفرمایید ..........................-- موفق باشید --

طبقه بندی موضوعی

به یاد آیت الله رحمت الله فشارکی

سه شنبه, ۲۲ خرداد ۱۳۹۷، ۱۲:۵۱ ق.ظ


بدست دست نوشت در دسته یاد یاران، فشارکی

استاد بزرگوار مرحوم آیت الله حاج شیخ رحمت الله فشارکی چشم از جهان فروبست، او که عالمی عامل، استادی برجسته ومعلمی وارسته بود با اخلاق ومنش وروش خود اضافه بر آموزش به پرورش طلاب همت می ورزید به گونه ای که طلاب به او عشق می ورزیدند، ودر کمال سادگی وساده زیستی صدها تن از فضلای حوزه های علمیه از خرمن علمی اخلاقی وی بهره بردند وخاطرات شیرینی را از خود به یادگار گذاشت، اینجانب نیز توفیق حضور در برخی دروس ادبی داشته وبویژه در علم بلاغت کتاب مطول را نزد وی تلمذ کرده وهنوز خاطره شیرین آن درس را که شبها پس از اقامه نماز جماعت در مسجد قائم صفائیه (که خود در آن اقامه جماعت می نمود) به یاد دارم، خارج درس را حدود ده تا پانزده دقیقه با بیان وتمثیلهای بسیار زیبا تقریر می فرمود وبعد مطالب بیش از یک صفحه مطول قطع رحلی آنچنان روشن می شد که قبل از تطبیق استاد قابل فهم بود، واین به تسلط وهنر استاد برمیگشت..

حال که استاد رخت از جهان بربسته است برخی از خاطراتی که از ایشان دارم بیان می کنم:

-          یک بار به من فرمود:  در عمرم شاگردی مانند آقای خامنه ای ندیدم! چون مقام معظم رهبری مدتی نزد ایشان دروس ادبیات را تلمذ کردند، واستاد از هوش واستعداد ودرک وسرعت انتقال آیت الله خامنه ای تعریف می کردند، در یک راه پیمایی کنار ایشان در میدان آستانه نشسته بودم که صحبت از تشبیه که از مباحث مهم مبحث بیان است واینکه چه چیزی به چی تشبیه می شود، ایشان گفت: یک بار بحث شیک پوشی پیش آمد آقای خامنه ای در مقام تشبیه وبیان مصداق گفت: سید صادق روحانی!

-          ایشان کتابهای متداول قدیمی وروش سنتی حوزه ها برای پرورش ورشد علمی طلاب را می پسندید.

-          از اوضاع روز با خبر بود، ودر صحنه حاضر بود، در جبهه جنگ حضور فعال وپرثمری داشت.

-          با مردم در تماس بود، با اقامه نماز جماعت در مسجد امام حسن عسکری(ع) ومسجد قائم(عج) و.. به ارشاد آنان می پرداخت.

-          یک بار تابستان بود ومی خواستیم در گرمای تابستان قم درس بخوانیم، ایشان به شدت نهی کرد وفرمود: نه، به جای خوش آب وهوا بروید!

-           آیت الله خامنه ای رئیس جمهور بود، ایشان برای سخنرانی اجلاس سالانه سازمان ملل به نیویورک رفتند و سخنرانی بسیار جالب وبیاد ماندنی کردند که بنگاه سخن پراکنی بی بی سی با کینه دیرینه خود برآشفت وگفت: امروز پرزیدنت علی خامنه ای فاجعه آفرید، او با سخنانش گویا شلاق می زد!، مرحوم آیت الله فشارکی در درس خود از تاثیر سخنان آیت الله خامنه ای سخن گفت وضمن تعریف فرمود: ببینید، آقای خامنه ای رفت سازمان ملل، آنگونه صحبت کرد که همه برایش کف زدند، او در پاسخ تنها گفت: متشکرم، ما اگر بودیم می گفتیم: صبحکم الله بالخیر!!

-          به ایشان گفتم که فلانی وفلانی (از بزرگان آن روز حوزه )استخاره با قرآن نمی گیرند، وتنها با تسبیح استخاره می کنند، ما چه کنیم؟ فرمود: بیخود! با قرآن استخاره کنید!

-          ایشان سالیان درازی به ارشاد حاجیان برای انجام مناسک حج همت ورزید.

-          در سال 1371 پس از شرکت در آزمون، قرار شده بود که وارد جرگه روحانیون حج شویم، ایشان با خط زیبایی ما را لایق انجام این خدمتگزاری دانستند ونوشته ای دادند که تقدیم امور روحانیون شد.

-          یکی از دوستان می گفت: رفتم منزل آقای فشارکی، در زدم در را باز کردند، رفتم داخل حیاط خانه سلام کردم جواب شنیدم ولی ایشان را ندیدم؛ دقت کردم دیدم آقای فشارکی بالای درخت خانه رفته ومشغول اره کردن شاخه های اضافه درخت بود!

-          درسش بسیار شیرین بود، از تکیه کلامهای وی شیخ رجب، شیخ شعبون، آخوند سیاسی وملانواری بود!http://pouramini.parsiblog.com/Posts/321/به+یاد+آیت+الله+فشارکی/

...

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۷/۰۳/۲۲