***.*** ... گنجینه ... فشارکی ... ها ***.***

****.**** کنز الفشا ر کیو ن ************** Fesharkies's Treasure ****.****

***.*** ... گنجینه ... فشارکی ... ها ***.***

****.**** کنز الفشا ر کیو ن ************** Fesharkies's Treasure ****.****

***.*** ... گنجینه ... فشارکی ... ها ***.***

########## بنام خدا ##########
#پایگاه جامع اطلاع رسانی در موضوعات زیر #
..... با سلام و تحیت .. و .. خوشامدگویی .....
*** برای یافتن مطالب مورد نظر : داخل "طبقه بندی موضوعی " یا " کلمات کلیدی"شوید. ویا کلمه موردنظر را در"جستجو" درج کنید.***

طبقه بندی موضوعی
بایگانی
محبوب ترین مطالب

منتشر شده در پایگاه ایثار پرس 

دکتر سید جواد هاشمی فشارکی

 • شناسه : 5368
 • 09 خرداد 1400 - 22:00

http://www.isarpress.ir/?p=5368

 

http://www.598.ir/fa/news/487338/

 

 

 در این نوشتار ضمن بیان ضرورت موضوع صیانت از جایگاه مقامات کشوری ؛ به فرایند طرح قانونی مجلس شورای در خصوص ممنوعیت خروج مسئولان پرداخته شده و عکس العمل برخی جریانات سیاسی بیان شده و شرح و تمثیلی بر آن تبیین شده است .

دکتر سید جواد هاشمی فشارکی

 

 • پیشینه

پیش از انقلاب ،  بسیاری از درباریان ستم شاهی با شعله ور شدن انقلاب شکوهمند اسلامی ، اموال بسیارهنگفتی ازخزانه کشور ویا اموال نامشروع جمع اوری شده را از کشور خارج کردند .

پس از انقلاب اسلامی نیز برخی مفسدان بدلایل امنیتی و یا اقتصادی از کشور گریخته وبه کشورهای بیگانه ؛ ازجمله کانادا پناهنده شده اند و خون ملت را بجوش آوردند و مسدود سازی این مسیر یکی از خواسته های بحق مردم بوده است .

 

 • خبر از فرایند طرح قانونی مجلس

مجلس شورای اسلامی ، اخیرا طرحی را تحت عنوان «ممنوعیت خروج مسئولان پس از اتمام مسئولیت از کشور» ارایه نموده است که براساس این طرح ، ممنوع الخروجی مدیران و مقامات کشور پس از اتمام دوران مسئولیتشان یک گام مهم در تحکیم مناصب حکومتی ازخطر نفوذ و نیز ارتشا خواهد بود ، چراکه طبق این طرح، سران و مقامات نظام نمی‌توانند بلافاصله پس از اتمام دوران مسئولیتشان تا سه سال از کشور خارج شوند . بلکه باید طی مراحل قانونی صورت گیرد. این طرح شامل مدیرانی می شودکه در آئین نامه ذیل اصل 142 قانون اساسی یا همان آیین نامه ثبت اموال مسئولین اسامی آنها ذکر شده است.

طبق این طرح افرادمشمول طرح باید ضمن شفاف سازی و ثبت اموال خود در سامانه ثنا قوه قضاییه، بایستی از هر گونه فروش و خروج اموال خود از کشور خودداری کنند. و اولویت اجرای این طرح نیز با افرادی است که دارای 2 تابعیت ( تابعیت کشور بیگانه را دارند) می باشند یا افرادی که خویشاوندان نزدیک آنها در خارج از کشور به سر می برند و زمینه خروج انها فراهم می باشد. خروج شخص مسئول منوط به اجازه نهادهای نظارتی و امنیتی می باشد..

 

 • عکس العمل نسبت به اقدام مجلس

با ارایه این طرح وحشت به اردوگاه اصلاح طلبان افتاد وبلافاصله توپخانه آنان حمله هماهنگی به این طرح نمودند و لشکر قلم بدستان و روزنامه های زنجیری با تیترهای مانند : "آغاز تسویه‌حساب‌های سیاسی‌؟" وغیره به این طرح مجلس شورای اسلامی تاختند .

 

یکی ازاین دیروز نامه ها چنین نوشت :" نمایندگان مجلس یازدهم در طرحی با عنوان  به دنبال محاکمه مسئولان بعد از پایان دوران مسئولیتشان هستند. ... بهارستانی‌ها مدت‌هاست شمشیر را برای دولت دوازدهم از رو بسته‌اند و منتظر پایان دولت هستند تا به تسویه‌حساب سیاسی بپردازند.!!"

 

 • شرح وتوضیح
 • هدف این طرح این است که مدیران و مسئولانی که اتهامی متوجهشان باشد تا هنگام رسیدگی نتوانند از کشور خارج شوند. و این طرح صرفا متوجه مسئولان و مدیرانی است که اتهام متوجه آنها باشد و در خصوص مدیران و مسئولانی که شرایط مورد نظر این طرح را نداشته باشند چنین بحثی مطرح نیست.
 • جهت صیانت از سازمان و کارکنان ، در نیروهای مسلح نیز چنین شرایطی وجود دارد .
 • این طرح می‌تواند در جهت شفافیت بیشتر مالی کمک کند تا مشکلات ناشی از عدم حضورشان در کشور کاهش یابد.
 • براساس رویه قضایی رسیدگی همراه با سند و مدارک مستدل و محکمه‌پسند می باشد تا دستگاه قضا ورود کند، لذا هیاهوی فوق فاقد جنبه حقوقی است و فقط برای مظلوم نمایی وتاثیر گذاری برا انتخابات ارزیابی میشود .
 • این طرح یک اقدام شایسته در صیانت از جایگاه مقامات کشوری تلقی میشود وثمرات بازدارنده ای را در برابر ضربه حیثیتی مناصب کشوری بوجود خواهد آورد .

 

 •  سخن آخر اینکه

با جیغ وداد هیاهوسالاران ، مصداق این ضرب المثل ها شده اند:

 • «چوب را که برداری، گربه دزده فرار میکنه !» وبرخی نگران اینده سیاهشان شده اند .
 • «دست که به چوب بردی گربه دزده حساب کار خودشو میکنه !» وترس بجانشان افتاده است .
 • «ضمیر مرجع خود را پیدا کرد! »چنانچه سریال مستند گاندو، ضمیر مرجع خود را پیدا کرد! و دولت 12 مانع ادامه انتشار آن شد . در موضوع "ساکتین فتنه 88" نیز ضمیرهای خود را یافت با عصبانیت جوابهایی را دادند .
 • چرا که :«دزد بازار آشفته می‌ خواهد ! » زیرا  دزدها در بازارهای شلوغ و پرهیاهو راحت‌تر عمل می‌کنند و آشفتگی بهترین فضا برای حضور و فعالیت دزدها وسپس فرار از کشور است.
 • و الا " »آن‌را که حساب پاک است، از محاسبه چه باک است؟«
 • کاش اینان لااقل مصداق این ضرب المثل بودند:  « دزد باش و مرد باش !»  که اگر کار اشتباهی انجام میدهند ؛ اما اصول انسانیت و جوانمردی را زیر پا نمی گذراند.

 

 

http://www.isarpress.ir/?p=5368

 

طرح مجلس با موضوع «ممنوعیت خروج مسئولان پس از اتمام مسئولیت از کشور» :

اقدام شایسته در صیانت از جایگاه مقامات کشوری

 

http://www.isarpress.ir/1400/03/09/%d8%a7%d9%82%d8%af%d8%a7%d9%85-%d8%b4%d8%a7%db%8c%d8%b3%d8%aa%d9%87-%d8%af%d8%b1-%d8%b5%db%8c%d8%a7%d9%86%d8%aa-%d8%a7%d8%b2-%d8%ac%d8%a7%db%8c%da%af%d8%a7%d9%87-%d9%85%d9%82%d8%a7%d9%85%d8%a7%d8%aa/

 

 

کد خبر: ۴۸۷۳۳۸

تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۶

صفحه نخست » صفحه نخست

در حاشیه طرح مجلس با موضوع «ممنوعیت خروج مسئولان پس از اتمام مسئولیت از کشور»:

اقدام شایسته مجلس در صیانت از جایگاه مقامات کشوری/ چه چیزی وحشت به اردوگاه اعتدالیون و اصلاح طلبان انداخت؟

با ارائه این طرح وحشت به اردوگاه اصلاح طلبان افتاد و بلافاصله توپخانه آنان حمله هماهنگی به این طرح نمودند و لشکر قلم بدستان و روزنامه‌های زنجیری با تیترهای مانند: "آغاز تسویه‌حساب‌های سیاسی؟" وغیره به این طرح مجلس شورای اسلامی تاختند.

به گزارش سرویس سیاسی پایگاه 598، پیش از انقلاب، بسیاری از درباریان ستم شاهی با شعله ور شدن انقلاب شکوهمند اسلامی، اموال بسیارهنگفتی ازخزانه کشور ویا اموال نامشروع جمع اوری شده را از کشور خارج کردند.

پس از انقلاب اسلامی نیز برخی مفسدان بدلایل امنیتی و یا اقتصادی از کشور گریخته وبه کشورهای بیگانه؛ ازجمله کانادا پناهنده شده‌اند و خون ملت را بجوش آوردند و مسدود سازی این مسیر یکی از خواسته‌های بحق مردم بوده است.

 

خبر از فرایند طرح قانونی مجلس

مجلس شورای اسلامی، اخیراً طرحی را تحت عنوان «ممنوعیت خروج مسئولان پس از اتمام مسئولیت از کشور» ارائه نموده است که بر اساس این طرح، ممنوع الخروجی مدیران و مقامات کشور پس از اتمام دوران مسئولیتشان یک گام مهم در تحکیم مناصب حکومتی ازخطر نفوذ و نیز ارتشاء خواهد بود، چراکه طبق این طرح، سران و مقامات نظام نمی‌توانند بلافاصله پس از اتمام دوران مسئولیتشان تا سه سال از کشور خارج شوند، بلکه باید طی مراحل قانونی صورت گیرد. این طرح شامل مدیرانی می‌شود که در آئین نامه ذیل اصل 142 قانون اساسی یا همان آیین نامه ثبت اموال مسئولین اسامی آنها ذکر شده است.

طبق این طرح افراد مشمول طرح باید ضمن شفاف سازی و ثبت اموال خود در سامانه ثنا قوه قضاییه، بایستی از هر گونه فروش و خروج اموال خود از کشور خودداری کنند و اولویت اجرای این طرح نیز با افرادی است که دارای 2 تابعیت (تابعیت کشور بیگانه را دارند) می‌باشند یا افرادی که خویشاوندان نزدیک آنها در خارج از کشور به سر می‌برند و زمینه خروج انها فراهم می‌باشد. خروج شخص مسئول منوط به اجازه نهادهای نظارتی و امنیتی می‌باشد.

 

عکس العمل نسبت به اقدام مجلس

با ارائه این طرح وحشت به اردوگاه اصلاح طلبان افتاد و بلافاصله توپخانه آنان حمله هماهنگی به این طرح نمودند و لشکر قلم بدستان و روزنامه‌های زنجیری با تیترهای مانند: "آغاز تسویه‌حساب‌های سیاسی؟" وغیره به این طرح مجلس شورای اسلامی تاختند.

یکی از این دیروز نامه‌ها چنین نوشت:" نمایندگان مجلس یازدهم در طرحی با عنوان به دنبال محاکمه مسئولان بعد از پایان دوران مسئولیتشان هستند. ... بهارستانی‌ها مدت‌هاست شمشیر را برای دولت دوازدهم از رو بسته‌اند و منتظر پایان دولت هستند تا به تسویه‌حساب سیاسی بپردازند!"

 

شرح و توضیح

هدف این طرح این است که مدیران و مسئولانی که اتهامی متوجهشان باشد تا هنگام رسیدگی نتوانند از کشور خارج شوند. و این طرح صرفاً متوجه مسئولان و مدیرانی است که اتهام متوجه آنها باشد و در خصوص مدیران و مسئولانی که شرایط مورد نظر این طرح را نداشته باشند چنین بحثی مطرح نیست.

-جهت صیانت از سازمان و کارکنان، در نیروهای مسلح نیز چنین شرایطی وجود دارد.

-این طرح می‌تواند در جهت شفافیت بیشتر مالی کمک کند تا مشکلات ناشی از عدم حضورشان در کشور کاهش یابد.

-بر اساس رویه قضایی رسیدگی همراه با سند و مدارک مستدل و محکمه‌پسند می‌باشد تا دستگاه قضا ورود کند، لذا هیاهوی فوق فاقد جنبه حقوقی است و فقط برای مظلوم نمایی و تاثیر گذاری برا انتخابات ارزیابی می‌شود.

-این طرح یک اقدام شایسته در صیانت از جایگاه مقامات کشوری تلقی می‌شود وثمرات بازدارنده‌ای را در برابر ضربه حیثیتی مناصب کشوری بوجود خواهد آورد.

 

سخن آخر اینکه

با جیغ و داد هیاهوسالاران، مصداق این ضرب المثل ها شده‌اند:

-«چوب را که برداری، گربه دزده فرار میکنه!» و برخی نگران آینده سیاهشان شده‌اند.

-«دست که به چوب بردی گربه دزده حساب کار خودشو میکنه!» وترس بجانشان افتاده است.

-«ضمیر مرجع خود را پیدا کرد!» چنانچه سریال مستند گاندو، ضمیر مرجع خود را پیدا کرد! و دولت دوازدهم مانع ادامه انتشار آن شد. درموضوع "ساکتین فتنه 88" نیز ضمیرهای خود را یافت با عصبانیت جواب‌هایی را دادند.

-چرا که: «دزد بازار آشفته می‌خواهد!» زیرا دزدها در بازارهای شلوغ و پرهیاهو راحت‌تر عمل می‌کنند و آشفتگی بهترین فضا برای حضور و فعالیت دزدها وسپس فرار از کشور است.

-والا» آن‌را که حساب پاک است، از محاسبه چه باک است؟«

-کاش اینان لااقل مصداق این ضرب المثل بودند: «دزد باش و مرد باش!» که اگر کار اشتباهی انجام می‌دهند؛ اما اصول انسانیت و جوانمردی را زیر پا نمی‌گذراند.

 

* دکتر سید جواد هاشمی فشارکی

برچسب ها: مجلس ، طرح جدید ، ممنوع الخروجی ، طرح جدید مجلس ، ممنوعیت خروج مسئولان ، ممنوع الخروجی مسئولان

 

 

 

http://www.598.ir/fa/news/487338/%D8%A7%D9%82%D8%AF%D8%A7%D9%85-%D8%B4%D8%A7%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%87-%D9%85%D8%AC%D9%84%D8%B3-%D8%AF%D8%B1-%D8%B5%DB%8C%D8%A7%D9%86%D8%AA-%D8%A7%D8%B2-%D8%AC%D8%A7%DB%8C%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%85%D8%A7%D8%AA-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1%DB%8C-%DA%86%D9%87-%DA%86%DB%8C%D8%B2%DB%8C-%D9%88%D8%AD%D8%B4%D8%AA-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D9%88%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D8%A7%D8%B9%D8%AA%D8%AF%D8%A7%D9%84%DB%8C%D9%88%D9%86-%D9%88-%D8%A7%D8%B5%D9%84%D8%A7%D8%AD-%D8%B7%D9%84%D8%A8%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%AE%D8%AA

 

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۰/۰۳/۰۹