***.*** ... گنجینه ... فشارکی ... ها ***.***

****.**** کنز الفشا ر کیو ن ************** Fesharkies's Treasure ****.****

***.*** ... گنجینه ... فشارکی ... ها ***.***

****.**** کنز الفشا ر کیو ن ************** Fesharkies's Treasure ****.****

***.*** ... گنجینه ... فشارکی ... ها ***.***

########## بنام خدا ##########
#پایگاه جامع اطلاع رسانی در موضوعات زیر #
..... با سلام و تحیت .. و .. خوشامدگویی .....
*** برای یافتن مطالب مورد نظر : داخل "طبقه بندی موضوعی " یا " کلمات کلیدی"شوید. ویا کلمه موردنظر را در"جستجو" درج کنید.***

طبقه بندی موضوعی
بایگانی
محبوب ترین مطالب

دکتر سید جواد هاشمی فشارکی

منتشر شده در پایگاه ایثار پرس :

گروه : آخرین اخبار / ادبیات پایداری / صفحه اول / ویژه

http://www.isarpress.ir/?p=5085

 • شناسه : 5085
 • 20 اردیبهشت 1400 - 7:11
 •  

حاجیه خانم رقیه بیگم هاشمی فشارکی به فرزند شهیدش ملحق وآسمانی شد :

فرزند ، شهید " میدان " ؛ مادر ، روان سوی " آسمان "

 

سوگواره ای بمناسبت آسمانی شدن مادر شهید جعفر جعفری فشارکی و زندگی نامه و وصیت نامه فرزند شهیدش

 

مرحومه حاجیه خانم رقیه بیگم هاشمی فشارکی مادر شهید والامقام جعفر جعفری فشارکی که فرزند برومندش را تقدیم به اسلام و انقلاب اسلامی نمود در 19 اردیبهشت ماه 1400 دار فانی را وداع گفت و به فرزندان شهیدش پیوست.

 

انا لله و انا الیه راجعون

مادران والامقامی که چنین فرزندانی را درامن پاک خود پروراندند و در راه رضای معبود خود از بهترین سرمایه‌های خویش گذشتند و فرزندان عزیز خود را در راه خدمت به اسلام و انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی نثار نمودند، اسوه‌های ایثار و نمونه‌های برتر استقامت و فداکاری‌اند.

مرحومه « حاجیه خانم رقیه بیگم هاشمی فشارکی » مادر شهید والامقام جعفر جعفری فشارکی پس از سال‌ها صبر و بردباری و همگامی با انقلاب و اهداف شهدا ، ندای حق را لبیک گفت و به سوی معبود خویش شتافت. به روح این سفرکرده به ملکوت اعلی و ارواح تابناک فرزند شهیدوالامقش درود می‌فرستیم.و یادش را گرامی وراهش را پاس میداریم .

شهید جعفر جعفری فشارکی درپنجم شهریور 1345، در شهرستان اصفهان چشم به جهان گشود .و با شروع جنگ تحمیلی مشتاقانه وداوطلبانه عازم جنگ حق علیه باطل شد و در تاریخ بیستم اردیبهشت 1361 در"میدان" رزم طی عملیات ازاد سازی خرمشهر به شهادت رسید. پیکر مطهر وی سه روز بعد باشکوه تشیع شده و در گلستان شهدای اصفهان جاودانه گشت و مزارش محل زیارت مشتاقان گردید.

ضمن عرض تسلیت و همدردی با خانواده محترم شهید و وابستگان ، از پروردگار متعال علو درجات برای آن عزیز سفر کرده و شکیبایی و صبر جمیل برای بازماندگان مسألت دارم. ان شاء الله روح بلند آن مرحوم در بالاترین مراتب بارگاه قدسی با سالار و سرور شهیدان محشور و همجوار گردد.

لازم به یاد آوری است ، آن عزیز سفر کرده در روز20  اردیبهشت 1400 در زادگاهش در فشارک تشییع و در گلستان شهدای فشارک تدفین گردیده و مراسم ترحیم نیز بعلت شرایط کشور بر مزارش برگزار میگردد..

**********************************************************

جامعه اقوام فشارکی‌ها ، شامل تمامی اقوام نسبی و سببی (وصلت‌های درجه یک صورت گرفته) نیز همپای ملت مسلمان ایران در پشتیبانی از دفاع مقدس برخواستند و از میان جامعه فشارکی‌ها ، تا کنون تعداد ۶۹ شهید تقدیم انقلاب اسلامی نموده اند. از این تعداد دو نفر خانم (مادربزرگ و نوه وی ) بوده‌اند که بر اثر بمباران هوایی دشمن به‌ شهادت رسیده و مابقی جزء رزمندگان بوده‌اند. محدوده سنی شهدای فشارکی، بین ۱۰ سال الی ۶۲ سال و محدوده سنی شهدای رزمنده، بین ۱۴ سال الی ۵۲ سال بوده است که هشت تن از آن‌ها بعد از ۸ الی ۳۴ سال انتظار، پیکر‌های مطهرشان بازگشته و تدفین شده و دو تن دیگر نیزهمچنان بی‌مزار مانده‌اند ؛ همچنین یک شهید عزیز( حمیدرضا باب الخانی ) نیز از مدافعان حرم است . زندگی نامه  و وصیت نامه شهید جعفر جعفری فشارکی چنین می باشد: 

#########################################

 

زندگی نامه

جعفر شهید جعفری فشارکی

   نام پدر: قدم علی    تاریخ تولد: 05/06/1345  تاریخ شهادت:  20/02/1361 

 • شهید جعفر جعفری فشارکی، درپنجم شهریور 1345، در شهرستان اصفهان چشم به جهان گشود. پدرش آقا قدم علی، کارگر بود و مادرش رقیه بیگم نام داشت. او پسر پر جنب و جوشی بود. تا پنجم دبستان را در مدرسه میر میران درس خواند. و به فلزکاری مشغول شد.
 • جعفر در سن 12 سالگی که مصادف با پیروزی انقلاب اسلامی و دوران انقلاب بود، با اینکه جثه کوچکی داشت، ولی با شور و نشاط انقلابی در تظاهرات ضد رژیم شاهنشاهی به همراه برادرش شرکت می‌کرد.و در جلساتی که در مسجد محله خودشان بنام مسجد شیشه‌گری بود، حضوری فعال داشت. روزهای پر تلاطم و در حال مبارزه با رژیم سفاک پهلوی گذشت و انقلاب پیروز شد.
 • با پیروزی انقلاب اسلامی و تثبیت نظام مقدس جمهوری اسلامی، جعفر به سر کار برگشت. روزها سر کار می‌رفت و شب‌ها در مسجد محل به همراه دوستان و هم‌رزمانش به نگهبانی و پاسداری از نظام می‌پرداخت. او نوجوانی پر شور بود و جنب و جوش انقلابی در او بیشتر از همسالان به چشم می‌خورد.
 • جعفر در سال 1360 در مغازه برادرش به کار تریکو بافی مشغول بود. و در همان سال در تکیه شهید مصطفی خمینی ( تکیه حاج میرزا داود) به فعالیت مذهبی و پاسداری از نظام ادامه می‌داد. سال 1360 با همه دشواری‌ها و سختی‌های جنگ و ترور‌های خیابانی منافقین که با دسیسه‌های استکبار جهانی به رهبری امریکا،علیه جمهوری اسلامی در حال انجام بود، جعفر به ندای "هل من ناصر ینصرنیامام لبیک گفت.و همراه بسیاری از دوستان خود عازم پادگان آموزشی شد. و پس از آموزش‌های لازم در تاریخ25/12/1360 به عنوان بسیجی عازم جبهه شد.
 • او در پادگان شهید بهشتی اهواز، عضو تیپ کربلا شد. و در بیستم اردیبهشت 1361در عملیات بیت المقدس (عملیات منجر به آزاد سازی خرمشهر) به همراه دوست صمیمی خود شهید سیدعلی حسام زاده، هر دو در اثر ترکش به پهلو در جاده اهواز خرمشهر به شهادت رسیدند. و در تاریخ 23/02/1361 در گلستان شهدای اصفهان به خاک سپرده شد. 

######################################

منبع : کتاب گنجینه معارف شهدای فشارکی(سفارشها و نواهای آسمانیان) ، ستاد یادواره شهدا ، سیدجواد هاشمی فشارکی ، انتشارات وانیا ، 1397، ص 258 و 259، ص 420 و421

######################################

وصیت نامه شهید

جعفر شهید جعفری فشارکی ( فرزند قدم علی )

 • پدر و مادر عزیزم ! سلام، عزیزان این چند خطی که می‌نویسم به‌عنوان وصیت اینجانب است. و الان که این چند خط را می‌نویسم، نمی‌دانید چه شور و نشاطی وجودم را فرا گرفته. نمی‌دانید انسان وقتی به جبهه می‌آید، فارغ البال از تمام چیزهایی که انسان‌ها در شهر‌ها به آن دل بسته‌اند می‌باشد. و آنهایی که در جبهه هستند، می‌گویند ‌ای کاش زودتر آمده بودیم. پدر و مادر عزیزم ! من خیلی شما را دوست دارم، و می‌دانم شما با چه وضعیتی من را پرورش دادید، تا به این سن و سال رسیدم. وحال در عوض پایم بسته بود، که من جبران کنم و عصای دست شما باشم. ولی تقاضامندم که مرا ببخشید. چون حال مسئله دین اسلام و انقلاب اسلامی در میان می‌باشد. و ما باید یکی را برگزینیم.که البته مرگ با عزت و آن هم مرگی که در راه خدا و اسلام و میهن باشد، برای ما انسان‌های مسلمان از هر چیز با ارزشتر می‌باشد.
 • پدر و مادر عزیزم ! اگر خدا به من لیاقت شهید شدن را عطا نماید، تقاضامندم برای من گریه و زاری نکنید. چون گریه و زاری شما دشمنان انقلاب و اسلام و ضد انقلاب داخلی این چیره خواران شرق و غرب را خوشحال می‌نماید. پدر جان و مادر جان ! اگر از من نسبت به شما عمل ناگواری انجام شده، که باعث ناراحتی شما از دست من بوده، تقاضامندم مرا عفو نمایید.
 • و از تمام فامیل‌ها و دوستان و هم سایه‌ها و دوستان و آشنایان برای من حلالیت طلب نمایید.
 • سخنی با تو برادر عزیز و خوبم دارم. مبادا در هیچ جا و هیچ مکانی در مقابل دشمنان انقلاب اسلامی ضعف از خود نشان بدهید. همیشه در مقابل آنان بایست، تا جایی که در این راه کشته بشوی. یک خواهش دیگر از تو برادرم دارم، که اگر چنانچه من قابلیت شهید شدن را داشته باشم، و شهید شدم اسلحه مرا تو بردار چون به تو نیاز دارد.
 • و سخنی هم با خواهران و برادران دارم و آن اینکه عزیزان ! مبادا روحانیت عزیز و آگاهمان را تنها بگذارید. چون این روحانیت عزیز بودند، که ما را از منجلاب فساد و بدبختی نجات دادند. چرا اینکه روحانیت بودند، که مثل شمع چون سوختند، و نور به اطراف پخش نمودند، و راه به ما نشان دادند.
 •  و اما امام عزیز را، این پیر جماران را، این نائب بر حق امام زمان(عج) را، این اسطوره مقاومت را، این رهبر تمام مستضعفان جهان را، دعا کنید. دعا کنید، دعا کنید، دعا کنید.و به سخنان او گوش فرا دهید. و او را تنها نگذارید.آنها را دعا کنید.
 • در مقابل روبروی ضد انقلاب بایستید. و این جیره خواران شرق وغرب را برای همیشه به زباله دان تاریخ بیاندازید. چون اگر ضد انقلاب را آزاد گذارید، آنها هر روز برعلیه دین و آئین و انقلاب و مملکت توطئه می‌کنند.
 • و اگر شما در مقابل آنها نایستید، به خون تمام شهدا خیانت کرده‌اید.
 • دیگر عرضی ندارم.التماس دعا. امام را فراموش نکنید.
 • 9/2/1361

   

######################################

لازم به ذکر است  دو شهید همنام فشارکی وجود دارد ، که هردو از اقوام فشارکی بوده و در گلستان شهدای اصفهان ارمیده اند:

شهید جعفر جعفری فشارکی -فرزند قدم علی

تاریخ تولد: 5-6-1345 شمس
تاریخ شهادت : 20-2-1361 شمسی

 

جعفر جعفری فشارکی -  فرزند عبدالحسین شهید

تاریخ تولد: 1-9-1336 شمسی
تاریخ شهادت : 24-4-1361 شمسی

 

 

 

 

 

http://www.isarpress.ir/?p=5085

 

http://www.isarpress.ir/1400/02/20/%d9%81%d8%b1%d8%b2%d9%86%d8%af-%d8%8c-%d8%b4%d9%87%db%8c%d8%af-%d9%85%db%8c%d8%af%d8%a7%d9%86-%d8%9b-%d9%85%d8%a7%d8%af%d8%b1-%d8%8c-%d8%b1%d9%88%d8%a7%d9%86-%d8%b3%d9%88%db%8c-%d8%a2%d8%b3/