***.*** ... گنجینه ... فشارکی ... ها ***.***

****.**** کنز الفشا ر کیو ن ************** Fesharkies's Treasure ****.****

***.*** ... گنجینه ... فشارکی ... ها ***.***

****.**** کنز الفشا ر کیو ن ************** Fesharkies's Treasure ****.****

***.*** ... گنجینه ... فشارکی ... ها ***.***

########## بنام خدا ##########
#پایگاه جامع اطلاع رسانی در موضوعات زیر #
..... با سلام و تحیت .. و .. خوشامدگویی .....
*** برای یافتن مطالب مورد نظر : داخل "طبقه بندی موضوعی " یا " کلمات کلیدی"شوید. ویا کلمه موردنظر را در"جستجو" درج کنید.***

طبقه بندی موضوعی
بایگانی
محبوب ترین مطالب

ابداع وابتکار در وصیت امام خمینی

منتشر شده در ایثار پرس و حماسه 27 

دکتر سید جواد هاشمی فشارکی

http://www.isarpress.ir/?p=6186

گروه : انقلاب اسلامی و دفاع مقدس / جهادی / صفحه اول / ویژه

پ
  • شناسه : 6186
  • 02 مرداد 1400 - 11:18

 

ابداع وابتکار در وصیت امام خمینی

 

در این نوشتار ؛ ابداع و ابتکار در وصیت نامه امام خمینی استخراج شده و تبیین گردیده و مصادیقی از آن در دوران دفاع مقدس بیان شده است .

*

دکتر سید جواد هاشمی فشارکی

 

ابتکار به معنی  نو آوردگی ؛ نو آوردن امربکر و بی سابقه پدید کردن وآوردن روشی نو، انجام دادن کار بی سابقه بوده و  ابداع نیز به معنی چیز نو آوردن. نو آوردن. نو نهادن. نو پدید آوردن. ایجاد. اختراع. خلقت. خلق می باشد .  در منابع دینی به صورت‌های مختلف به عنوان صفت خداوند تبارک و تعالی آمده است .

بیانات ومکتوبات امام‏ ‏خمینی(س) ، میراث گرانبهایی از یک مرد روحانی و رهبر آگاه وساده زیست می باشد ، که بعد ایمه اطهار (ع) بی نظیر بوده است  . گفتار و کردار ایشان تفسیری است ‏باز آیات و روایات در تطابق شرایط با عصر حاضر ، و یک منشور همه جانبه ماندگاری است برای‏ ‏ مجاهده در راه حق و نیز حکمرانی اسلامی . همانند اجداد مطهرش الگوی انسان کامل بود و  وصیتنامه امام خمینی عصاره همه وصایایی‏ ‏است که در طول حیات آن مردالهی در دوران مبازرات و تبعید و زعامت ده ساله جمهوری اسلامی داشته و برای نسلهای بعد خود بیان نموده است . رساله فوق دکترایی نظری وعملی برای زندگی‏ ‏خدا محوری و زیست تعالی بخش در ابعاد مختلف فردی واجتماعی است . در این نوشتار ؛ ابتکار و ابداع براساس وصیت امام تبیین شده است  .

  1. ابداع وابتکار در وصیت امام خمینی

 

  1. ابتکارات مورد تاکید اسلام : گروه اول (روحانیان و متدینان بیخبر از اسلام )که باید گفت از حکومت و قانون و سیاست یا اطلاع ندارند یاغرضمندانه خود را به بی اطلاعی می زنند. زیرا اجرای قوانین بر معیار قسط وعدل و جلوگیری از ستمگری و حکومت جائرانه و بسط عدالت فردی واجتماعی و منع از فساد و فحشا و انواع کجرویها، و آزادی بر معیار عقل و عدل و استقلال و خودکفایی و جلوگیری از استعمار و استثمار و استعباد، و حدود وقصاص و تعزیرات بر میزان عدل برای جلوگیری از فساد و تباهی یک جامعه ، و سیاست و راه بردن جامعه به موازین عقل و عدل و انصاف و صدها ازاین قبیل ، چیزهایی نیست که با مرور زمان در طول تاریخ بشر و زندگی اجتماعی کهنه شود. این دعوی به مثابه آن است که گفته شود قواعد عقلی و ریاضی درقرن حاضر باید عوض شود و به جای آن قواعد دیگر نشانده شود. اگر در صدر خلقت ، عدالت اجتماعی باید جاری شود و از ستمگری و چپاول و قتل بایدجلوگیری شود، امروز چون قرن اتم است آن روش کهنه شده ! و ادعای آنکه اسلام با نوآوردها مخالف است - همان سان که محمدرضا پهلوی مخلوع می گفت که اینان می خواهند با چهارپایان در این عصر سفر کنند - یک اتهام ابلهانه بیش نیست . زیرا اگر مراد از مظاهر تمدن و نوآوردها، اختراعات وابتکارات و صنعتهای پیشرفته که در پیشرفت و تمدن بشر دخالت دارد، هیچ گاه اسلام و هیچ مذهب توحیدی با آن مخالفت نکرده و نخواهد کرد بلکه علم وصنعت مورد تاکید اسلام و قرآن مجید است ..... ( بند ب وصیت نامه امام خمینی )
  2. ابداع وجلوه های راه اولیا وشهدا: و باید بدانیم که طرفی از این جلوه ( راه اولیا وشهدا )  در کشتزارهای سوزان و در کارخانه های توانفرسا و در کارگاهها و در مراکز صنعت و اختراع و ابداع ، و در ملت به طوراکثریت در بازارها و خیابانها و روستاها و همه کسانی که متصدی این امور برای اسلام و جمهوری اسلامی و پیشرفت و خودکفایی کشور به خدمتی اشتغال دارند جلوه گر است . ( بند "ص" وصیت نامه امام خمینی )
  3. گرفتن جرات ابتکار توسط دشمنان: و غم انگیزتر اینکه آنان ملتهای ستمدیده زیر سلطه را در همه چیز عقب نگه داشته و کشورهایی مصرفی بار آوردند و به قدری ما را از پیشرفتهای خود وقدرتهای شیطانی شان ترسانده اند که جرات دست زدن به هیچ ابتکاری نداریم وهمه چیز خود را تسلیم آنان کرده و سرنوشت خود و کشورهای خود را به دست آنان سپرده و چشم و گوش بسته مطیع فرمان هستیم . و این پوچی و تهی مغزی مصنوعی موجب شده که در هیچ امری به فکر و دانش خود اتکا نکنیم وکورکورانه از شرق و غرب تقلید نماییم بلکه از فرهنگ و ادب و صنعت وابتکار اگر داشتیم ، نویسندگان و گویندگان غرب و شرقزده بی فرهنگ ، آنها را به باد انتقاد و مسخره گرفته و فکر و قدرت بومی ما را سرکوب و مایوس نموده ومی نمایند و رسوم و آداب اجنبی را هر چند مبتذل و مفتضح باشد با عمل وگفتار و نوشتار ترویج کرده و با مداحی و ثناجویی آنها را به خورد ملتها داده ومی دهند. ( بند "ه" وصیت نامه امام خمینی ) .
  4. ابتکار  در برابر تحریم دشمن : من وصیت دلسوزانه و خادمانه می کنم به ملت عزیز که اکنون که تاحدود بسیار چشمگیری از بسیاری از این دامها نجات یافته و نسل محروم حاضربه فعالیت و ابتکار برخاسته و دیدیم که بسیاری از کارخانه ها و وسایل پیشرفته مثل هواپیماها و دیگر چیزها که گمان نمی رفت متخصصین ایران قادر به راه انداختن کارخانه ها و امثال آن باشند و همه دستها را به سوی غرب یا شرق درازکرده بودیم که متخصصین آنان اینها را به راه اندازند، در اثر محاصره اقتصادی و جنگ تحمیلی ، خود جوانان عزیز ما قطعات محل احتیاج را ساخته و با قیمتهای ارزانتر عرضه کرده و رفع احتیاج نمودند و ثابت کردند که اگر بخواهیم می توانیم  . ( بند "ه" وصیت نامه امام خمینی ).

 

  1. ابداع وابتکار در دوران دفاع مقدس

 

رزمندگان اسلام دردوران دفاع مقدس به دلیل نیازهای جبهه ها در برابر تهددیدات دشمن و نیز در شرایط سخت تحریم ، اقدامات بسیار را ابداع کردند  . مدل مدیریت جهادی ، نجوه جنگ با دشمن وباز پس گیری مناطق اشغالی ، واحد تبلیغات جنگ و اقدامات مهندسی رزمی و غیره را ابداع کردند .

طراحی و ساخت پل شناور 14 کیلومتری خیبر ، طراحی و احداث پل بعثت لوله ای روی اروند رود ، ساخت پل شناور بشکه ای در دارخوین ، طراحی و احداث سنگر بتونی قابل حمل سریع الاحداث قرارگاهها و سنگرهای اجتماعی و بیمارستانهای صحرایی ،  ساخت قایق های چوبی برای حرکت در مرداب و هور و نیزارها ، ساخت شنی برای وانت لندکروز جهت عبور از رمل ها ،  ساخت بالن ابابیل برای مناطق تنگه ای برای برخورد با هواپیماهای دشمن و تغییرات زیادی که روی ماشین آلات و تجهیزات انجام دادند ، از مصادیق بسیار برجسته ابداع وابتکار دوران دفاع مقدس می باشد

 

  1. سخن پایانی

 از آنجا که امام خمینی عمر خویش را صرف نهصت اسلامی و انقلاب اسلامی نمود و نظام  مردم سالاری دینی به برکت رهبربهای وی بنیان گذاری شده است ، لذا دینی بر گردن همه آحاد جامعه داشته  ، لذا ضرورت دارد، وصیت ایشان در حوزه های مختلف ملاک عمل قرار گیرد .

بخش های مختلف کشور در تامین نیازهای ضروری و اساسی جامعه ، وابسته به واردات از کشورهای خارجی می باشد ، که در بسیاری از زمینه ها یا تحریم بوده و یا با مشکل تامین ارز لازم مواجه می باشد ، و از انجا که این وابستگی ها سبب اهرم فشار دشمنان می باشد ، ویا در برخی شرایط با کمبودهای بوجود آمده سبب گرانی ها و فشار معیشتی برمردم گردیده است ، بایستی سازمانهای مربوطه در اولویت کارهای تحقیقاتی خود قرار داده و با اتکا به توان داخلی و امکانات وبومی و با روش ابتکار و ابداع این نیازهای اساسی را در اولویت بوجود آورند . وکشور را خود کفا نموده و سبب ارتقا توانایی های کشور و نیز ارتقا بنیه اقتدار ملی گردند .

 

دکتر سید جواد هاشمی فشارکی مولف کتاب فرهنگ موضوعی وصیت نامه حضرت امام خمینی (ره)

 

 

http://www.isarpress.ir/?p=6186

 

https://hamaseh27.ir/%d8%a7%d8%a8%d8%af%d8%a7%d8%b9-%d9%88%d8%a7%d8%a8%d8%aa%da%a9%d8%a7%d8%b1-%d8%af%d8%b1-%d9%88%d8%b5%db%8c%d8%aa-%d8%a7%d9%85%d8%a7%d9%85-%d8%ae%d9%85%db%8c%d9%86%db%8c/

 

http://www.isarpress.ir/1400/05/02/%d8%a7%d8%a8%d8%af%d8%a7%d8%b9-%d9%88%d8%a7%d8%a8%d8%aa%da%a9%d8%a7%d8%b1-%d8%af%d8%b1-%d9%88%d8%b5%db%8c%d8%aa-%d8%a7%d9%85%d8%a7%d9%85-%d8%ae%d9%85%db%8c%d9%86%db%8c/

 

http://javadfesharaki.blog.ir/1400/05/02/%D8%A7%D8%A8%D8%AF%D8%A7%D8%B9-%D9%88%D8%A7%D8%A8%D8%AA%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D9%88%D8%B5%DB%8C%D8%AA-%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%85-%D8%AE%D9%85%DB%8C%D9%86%DB%8C

 

 

برچسبها : دکتر سید جواد هاشمی فشارکی /  مهندس سید جواد هاشمی فشارکی /  دکتر هاشمی فشارکی / دکتر فشارکی / مهندس معمار/ آرشیتکت / طراح / استاد فشارکی / آیت الله فشارکی / حجت الاسلام فشارکی / پزشک / مطب / سیدجواد هاشمی کارگردان ، بازیگر هنرپیشه سینما و تلویزیون صدا و سیما و تاتر / کتاب / پدافند / دانشجو / دانشگاه /

Dr. Seyed Javad Hashemi Fesharaki / Dr Hashemi Fesharaki / Dr Fesharaki / Architect