***.*** ... گنجینه ... فشارکی ... ها ***.***

****.**** کنز الفشا ر کیو ن ************** Fesharkies's Treasure ****.****

***.*** ... گنجینه ... فشارکی ... ها ***.***

****.**** کنز الفشا ر کیو ن ************** Fesharkies's Treasure ****.****

***.*** ... گنجینه ... فشارکی ... ها ***.***

########## بنام خدا ##########
#پایگاه جامع اطلاع رسانی در موضوعات زیر #
..... با سلام و تحیت .. و .. خوشامدگویی .....
*** برای یافتن مطالب مورد نظر : داخل "طبقه بندی موضوعی " یا " کلمات کلیدی"شوید. ویا کلمه موردنظر را در"جستجو" درج کنید.***

طبقه بندی موضوعی
بایگانی
محبوب ترین مطالب

مطالبات شهدا از مردم ایران

منتشر شده در پایگاه ایثار پرس 

دکتر سید جواد هاشمی فشارکی

گروه : آخرین اخبار / صفحه اول / ویژه

http://www.isarpress.ir/?p=5279

 • شناسه : 5279
 • 04 خرداد 1400 - 5:30
 • 0 دیدگاه

خطاب شهدای فشارکی به مردم (عمومی) :

مطالبات شهدا از مردم ایران

 خطاب شهدای فشارکی به مردم (عمومی) :

مطالبات شهدا از مردم ایران

 

     در این نوشتار با واکاوی وصیت نامه شهدای فشارکی تصریحا خطاب به مردم ویا ملت داشته ، بصورت موضوعی تدوین شده و رسالت ما در قبال وصیت شهدا تبیین شده است .

*

دکتر سید جواد هاشمی فشارکی

 

مرور تاریخ دفاع مقدس نشان می‌دهد برتری ایران اسلامی در برابر رژیم مجهز بعث عراق، در کنار رشادت‌های نیرو‌های سپاه و سایرین ، حضور بسیجیان داوطلب و عاشق بود . بسیجیانی که با اشتیاق وصف ناشدنی به جبهه ها شتنافتند و فداکارانه جنگیدند و برخی نیز عارفانه به شهادت رسیدند. وصایای آنان پیام آور سفارشات آنان به ما می باشد و رسالت نسلهای پس از ایشان را مضاعف میکند.

این نوشتار انعکاس شمه‌ای از حدیث وصایای بصیرانه شهدای والامقام فشارکی ها می باشد.
جامعه مورد مطالعه‌ی اقوام فشارکی‌ها، شامل تمامی اقوام نسبی و سببی(وصلت‌های درجه یک صورت گرفته) را شامل می‌شود که از میان جامعه‌ی فشارکی‌ها، تعداد ۶۹ نفر تا کنون به شهادت رسیده‌اند. از این تعداد دو نفر خانم بوده‌اند که ..

جامعه اقوام فشارکی‌ها ، شامل تمامی اقوام نسبی و سببی (وصلت‌های درجه یک صورت گرفته) نیز همپای ملت مسلمان ایران در پشتیبانی از دفاع مقدس برخواستند و از میان جامعه فشارکی‌ها ، تا کنون تعداد ۶۹ شهید تقدیم انقلاب اسلامی نموده اند. از این تعداد دو نفر خانم (مادربزرگ و نوه وی ) بوده‌اند که بر اثر بمباران هوایی دشمن به‌ شهادت رسیده و مابقی جزء رزمندگان بوده‌اند. محدوده سنی شهدای فشارکی، بین ۱۰ سال الی ۶۲ سال و محدوده سنی شهدای رزمنده، بین ۱۴ سال الی ۵۲ سال بوده است که هشت تن از آن‌ها بعد از ۸ الی ۳۴ سال انتظار، پیکر‌های مطهرشان بازگشته و تدفین شده و دو تن دیگر نیزهمچنان بی‌مزار مانده‌اند ؛ همچنین یک شهید عزیز( حمیدرضا باب الخانی ) نیز از مدافعان حرم است .

 

شهدا براساس وصیت خود از ما مردم میرات دار آنها چه انتظاراتی دارند؟ شهدای گرانقدر، علاوه بر مطالب دیگری که در بیان کرده اند، بطور عمومی، به مردم چنین وصیت کرده اند:

 • سلام به مردم
 1. با سلام بر شما ملّت قهرمان و شهید پرور (شهید جواد حاج شریفی )
 2. سلام بر امام امت و امت شهید پرور (شهید مهدی عظیمی )
 3. سلام بر ملت ایران ملتی که همه با هم با پیروی از رهبر عزیزمان و با در کف گذاشتن جان خود تمام سختیها را به جان خریدیم و منافقان و متجاوزان را نابود کرده و در مقابل اجانب ایستادگی می‌کنند.(شهید ابراهیم محمدی فشارکی)
 4. سلام بر امام عزیز و امت شهیدپرور و غیور مسلمان، ایران که من فرزندان این ملت هستم،.... تنها حرفی که به عنوان آخرین کلمات برخاسته از فکر این عبد کوچک خدا سرچشمه می‌گیرد، روی کاغذ به عنوان وصیت‌نامه می‌آورم، اگر من این حقیر را قابل بدانید به عنوان خدمتگزار کوچک شما، امت شهیدپرور چند توصیه به شما دارم. (شهید رضا احمدی فشارکی)
 5. ملت ایران از کشته شدن نمی‌هراسند و کشته شدن را شهادت و شهادت را سعادت می‌دانند.( شهید ابراهیم محمدی فشارکی)
 • به یاد و برای خدا بودن
 1. همیشه به یاد خدا باشید. (شهید امیر حسین نقیان فشارکی )
 2. خودتان را در محضر خدا بدانید کارتان برای خدا باشد و قبل از اینکه در این کار وارد شوید نیت‌های خودتان را برای خدا خالص کنید وگرنه خسارت دنیا و آخرت از آن شما خواهد بود. (شهید رضا مطلبی فشارکی)
 3. چند جمله بر حسب وظیفه به عنوان وصیت می‌نویسم ‌ای امت شریف ایران شما را وصیت می‌کنم به ترس از خدا و عذاب دردناک آخرت که نصیب کافران می‌شود و شما را وصیت می‌کنم ایمان به خدا و اسلام و انقلاب (شهید محمود محمدی فشارکی)
 4. اکنون سخنم با شماست، دوستان من عزیزان من، باید گفتارتان انسان را به یاد خدا بیندازد و رفتارتان انسان را به فکر قیامت وادارد راه حق را پیشه کنید و با دشمنان اسلام مبارزه کنید و ذلت و خواری را به خود راه ندهید که خداوند جهاد گران را دوست دارد.(شهید رحیم مطلبی فشارکی)

 

 • آزمون مردم و صبر
 1. و همیشه این آیات از قرآن مجید را بخوانید که مىفرماید: « أَحَسِبَ النَّاسُ أَنْ یُتْرَکُوا أَنْ یَقُولُوا آَمَنَّا وَهُمْ لَا یُفْتَنُونَ (2) وَلَقَدْ فَتَنَّا الَّذِینَ مِنْ قَبْلِهِمْ فَلَیَعْلَمَنَّ اللَّهُ الَّذِینَ صَدَقُوا وَلَیَعْلَمَنَّ الْکَاذِبِینَ (3) »[1] و آیا مردمان چنین پنداشتند که به صرف آنکه گفتند ما ایمان آوردهایم رهایشان مىکنند و براین ادعا امتحانشان نکنند، هرگز چنین نیست. و ما امت‌هایى که قبل از شما بودند را آزمایش کردیم تا خداوند دروغگویان را از راستگویان معلوم کند. خداوند در این امتحان الهى که بهسعادت و رستگارى مرا در آن قرار داده است راه پیروزى و سعادت شما را نیز نشان داده است که مى‌فرماید. « وَاسْتَعِینُوا بِالصَّبْرِ وَالصَّلَاةِ وَإِنَّهَا لَکَبِیرَةٌ إِلَّا عَلَى الْخَاشِعِینَ» [2]صبر پیشه سازید که خداوند با صابران است و بسیار نماز بخوانید که یاد خدا آرامش بخش دلهاست. (شهید سید ساعد هاشمی فشارکی)
 2. و بدانید که هر روز در سختی‌ها امتحان می‌شوید. آری جنگ گرسنگی، گرانی، کمبود و بیماری و... دارد ولی وقتی کار برای خدا باشد هیچگونه احساس خستگی نمی‌شود، به تاریخ گذشته برگردید و ببنید مسلمانان صدر اسلام در شعب ابوطالب و جنگ خندق چه کردند آنان سختی‌ها را تحمل کردند تا اسلام پایدار بماند و فراموش نکنید که برای خدا قیام کرده‌اید. (شهید مرتضی احمدی فشارکی)

 

 • درخواست ادامه راه شهدا
 1. اگر من افتخار شهادت نصیبم شد، شما راه مرا ادامه دهید.( شهید رضا جعفری فشارکی)
 2. و راه شهداء و هدف آنها را ادامه دهید و نگذارید خون شهداء پایمال شود ( شهید رضا جعفری فشارکی)
 3. ... من اولین شهید راه اسلام نیستم و آخرین آن هم نخواهم بود بنا براین برای شادی روح من و دیگر شهدای اسلام بعد از ما سنگر را خالی نگذارید و با تمام وجود خویش تا آخرین قطره خون خویش را در راه الله اهدا کنید. (شهیدحسین سلمانی فشارکی)
 4. ادامه دهندگان راه شهیدان همیشه زنده تاریخ باشید. (شهید امیر حسین نقیان فشارکی)
 5. ما باید ادامه دهندگان راه این شهدا باشیم که از مال وجان و ناموس خود گذشتند و رفتند برای اسلامشان خدمت کردند ودر این راه به فیض شهادت که مقام عالی رتبه ایست رسیده‌اند. ( شهید محسن سوریان)
 6. و سلاح مرا نگذارید بر روی زمین بماند و تا آخرین قطره خون از انقلاب اسلامی دفاع کنید. (شهید مجیدمطلبی فشارکی)
 7. و اکیداً سفارش می‌کنم راه اسلامی ما را که با آگاهی تمام بوده ادامه دهید (شهید اسدالله محمدی)

 

 • پیروی ولی فقیه باشید
 1. ای ملت شهید پرور ایران از شرف و انسانیت دفاع کنید.ای ملت‌های مسلمان بخروشید و با خروش خود آمریکا و شوروی و اسرائیل را نابود کنید. پیام اینجانب به ملت ایران این است که تا خون در رگ‌های شماست دست از خط امام برندارید و با شعار لا شرقی و لاغربی به مبارزه برخیزید،. (شهید علی محمد مطلبی فشارکی)
 2. پیام من به شما ملت غیوراین است که بدانید، ما می‌رویم، تا راه حسین(ع) را ادامه دهیم و شما نیز چنین باشید. امام را، امام را، امام را، تنها نگذارید. (شهید مهدی سلمانی فشارکی)
 3. پس از حمد و ثنای خداوند، می‌خواستم سفارشاتی چند خدمت ملت عزیز عرض کنم البته من کوچک‌تر از آن هستم که بتوانم کسی را سفارش کنم اولین وصیتم به تمام اقشار ملت اعم از رزمنده، دکترها، مهندس‌ها و کسبه و سایر اقشار می‌باشد امام را تنها نگذارید و در خط او قدم بردارید باور کنید که امام عزیز یکی از بزرگ‌ترین الطاف و منت‌های خداوندی بود که بر سر ما نهاد اخلاق و رفتار او را سرمشق رفتار خود قرار دهید و دست از بیعت با او برندارید. (شهید مرتضی احمدی فشارکی)
 4. از اقوام و عزیزان و همسایگان عزیز و ملت پر شکوه ایران می‌خواهم که امام را تنها نگذارید و امام را دعا کنید و این تفرقه‌هایی که دشمن می‌خواهد در ما بیندازد با آن مبارزه کنید و آن حرف‌ها را گوش نکنیم و برای رضای خدا آنرا ادامه دهیم. (شهید ابوالفضل نقیان فشارکی)
 5. سفارش من به همه مردم ایران این است، که همواره پشتیبان امام باشید و پشت سر امام حرکت کنید.(شهید مرتضی مطلبی فشارکی فرزند حسن)
 6. یک لحظه امام امت را ترک و مثل مردم کوفه نباشید که آن لحظه به امام زمان ظلم شده است. (شهید مهدی مطلبی فشارکی فرزند محمد علی)
 7. چند مطلب نصیحت که با ملت ایران دارم این است که اول دست از امام و انقلاب اسلامی برندارید و دوم اینکه باید خیلی حواستان جمع باشد که نکند خط انقلاب از اسلامی بودن آن بیرون برود که دیگر نه انقلابی می‌ماند و نه اسلامی.( شهید نجفعلی مطلبی فشارکی)
 8. امیدوارم مردم در تمامی عرصه‌ها علی الخصوص مشارکت و عضویت در نیروهای انقلابی که از منظر مقام عظمای ولایت امام خمینی مناسبترین بستر جهت تعمیق باورهای دینی و حفظ دستاوردهای انقلاب و محور اقتدار نظام هستند فعال و پر نشاط باشند ودست از امام و ولایت فقیه بر ندارند و اموری که ولایت فقیه بر آنها تکیه دارد را مهم بدانند(شهید جواد خوشبخت فشارکی)
 9. تقریبا اکثریت شهدا چنین وصیتی داشته اند و اینجا گزیده انها که تصریحا ذکرخطاب به مردم داشته آمده است.

 

 • براساس شرایط کشور وانقلاب
 1. سعی کنید شعار ما اهل کوفه نیستیم را برای همیشه جامه عمل بپوشانید و بدانید که هر روز در سختی‌ها امتحان می‌شوید، بدانید که انقلاب کردن آسان بود و لازمه انقلابی ماندن تحمل سختی‌ها می‌باشد، سختی‌های دنیا را تحمل کنید که شیرینی آخرت را همراه دارد.
 2. هان‌ ای ملت شهید پرور ایران بپاخیزید و از شرف و انسانیت انسان‌ها دفاع کنید. (شهید علی محمد مطلبی فشارکی)
 3. ملت ما باید بداند که یک‌پارچگی خودش را حفظ کند. (شهید اسد الله محمدی فشارکی)
 4. و افراد را با اسلام عزیز تطبیق نمایید و میزان شناختتان اسلام باشد(شهید امیر حسین نقیان فشارکی)
 5. حرفی این فرزند کوچک تان با شما دارد:‌ای خواهران و برادران شایعات مبادا خدای ناکرده روی آورید که این جنگ به ضرر ماست و باعث شکست اسلام می‌شود چون الحمدالله این طور نیست و تمام اتفاقات باعث اتحاد بیشتر در بین امت مسلمان ما می‌شود (شهید مهدی سلمانی فشارکی)

 

 • وصایای حق مدارانه
 1. حق را فراموش نکنید و در موضع حق محکم بایستید هیچ گاه تا حرفی برای شما واضح و روشن نشده آن را قبول نکنید و در بین مردم شایعه پراکنی نکنید. همیشه در مقابل ظلم و ستم بایستید و مبادا با آن‌ها همنشین شوید که شما هم شریک ظلم آن‌ها خواهید شد و خدا ظالمان را دوست ندارد.( شهید ابراهیم محمدی فشارکی )
 2. همیشه دشمن ظالم و یاور مظلوم باشید. ( شهید ابوالفضل نقیان فشارکی)  
 3. ای امت قهرمان هشدارتان باد. خداوند به انسان آزادی داده تا انتخاب کند، رضای الهی یا رضایت شیطان، سعادت یا هلاکت، مردن در بستر و یا شهادت، همه مسلمین بدانند، منافقین کوردلان بدانید که من راهم را خودم انتخاب کردم آن قدر می‌جنگم تا جانم را فدای اسلام بکنم. (شهید رضا احمدی فشارکی)
 4. قسمت سوم(وصیتنامه) شامل عامه مردم هست، که آنان را به تقوى و نظم در کارها سفارش مى کنم.یعنى مولایمان على (ع) به این امر ما را دعوت مى کند. و همه شما باید به این موضوع ایمان کامل داشته باشید، که اگر نظم در کارهایتان بود موفق و سربلند در دو جهان خواهید بود، و اگر نظم در تمام امور را دارا شدید تقوا هم پیدا مى کنید. و آن موقع است که خداوند هم از دست شما راضى و شما هم از دست خداوند راضى هستید. (شهید علی اشجع)
 5. از مستضعفین حمایت کنید و دست در دست هم با وحدت آهنین خود با قدم‌های استوار برخیزید و امر جهاد خود را به جای آورید و از جنگ و شهادت نهراسید و بر شیطان‌های غرب و شرق و اسرائیل جنایتکار بشورید و دست این خون آشامان را از سر کشورهای اسلامی کوتاه کنید و راه را برای رسیدن به زمین مقدس کربلا و قدس عزیز هموار سازید. (شهید رضا احمدی فشارکی)
 6. وصیتی به مردم و سپاه دارم. که اگر این سپاه را تنها بگذارید، می‌شود گفت اسلام را تنها گذاشتهاید، به قول امام اگر سپاه نبود، کشور هم نبود و همیشه دعا گوی سپاه و جانبازان ارتشی باشید.(شهیداکبر مطلبی فشارکی)
 7. و سایر وصایایی که در یادداشت های دیگر ارایه شده است

 

 

 • سخن پایانی
 • امام خمینی و  رهبر انقلاب اسلامی بر خواندن و تدبر در وصیت نامه شهدا تاکید داشته اند .
 • شهدا در قالب وصیت‌نامه‌هایشان به ما راه را نشان داده و مطالباتشان را از ما جاماندگان بیان کرده‌اند.
 • براساس حقی که شهدا برگردانمان دارند ، ما موظف به عمل به وصایای آنان می باشیم .

 

منبع : کتاب  کتاب گنجینه معارف شهدا  (آخرین سفارشها و نواهای آسمانیان فشارکی) ، ستاد یادواره شهدای فشارکی ،  سیدجواد هاشمی فشارکی ، انتشارات وانیا ، ۱۳۹۷،

 

 

[1] سوره عنکبوت آیه 2 و3

[2] سوره بقره آیه 45

 

http://www.isarpress.ir/?p=5279

 

 

http://www.isarpress.ir/1400/03/04/%d9%85%d8%b7%d8%a7%d9%84%d8%a8%d8%a7%d8%aa-%d8%b4%d9%87%d8%af%d8%a7-%d8%a7%d8%b2-%d9%85%d8%b1%d8%af%d9%85-%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86/