***.*** ... گنجینه ... فشارکی ... ها ***.***

****.**** کنز الفشا ر کیو ن ************** Fesharkies's Treasure ****.****

***.*** ... گنجینه ... فشارکی ... ها ***.***

****.**** کنز الفشا ر کیو ن ************** Fesharkies's Treasure ****.****

***.*** ... گنجینه ... فشارکی ... ها ***.***

########## بنام خدا ##########
#پایگاه جامع اطلاع رسانی در موضوعات زیر #
..... با سلام و تحیت .. و .. خوشامدگویی .....
*** برای یافتن مطالب مورد نظر : داخل "طبقه بندی موضوعی " یا " کلمات کلیدی"شوید. ویا کلمه موردنظر را در"جستجو" درج کنید.***

طبقه بندی موضوعی
بایگانی
محبوب ترین مطالب

معیارهای انتخاب شهردار شایسته

منتشر شده در ایثار پرس و حماسه 27 

دکتر سید جواد هاشمی فشارکی

http://www.isarpress.ir/?p=6183

 

در آستانه انتخاب شهردار از سوی شورای های ششم شهر :

معیارهای انتخاب شهردار شایسته

در این نوشتار به ضوابط قانونی و روش مرسوم در انتخاب شهردار پرداخته شده و سپس پیشنهاد تعیین معیارهای شایستگی تصدی شهردار ارایه شده است .

  دکتر سید جواد هاشمی فشارکی ، مولف کتاب مدیریت شهری و مدیریت بحران

پس از انتخابات شورای شهر،یکی ازموضوعات اولویت دار ، انتخاب شهردار می باشد . که هم اعضای منتخب در تکاپو می افتند و هم جریاناتی برای قبولاندن نفر مورد نظر فعال میشوند و هم شایعاتی در سطح جامعه مطرح میشود.

به طور کلی، دو روش عمده در کشورهای مختلف جهان برای انتخاب شهردار (مدیر شهری ) به کار می رود. انتخاب مستقیم توسط شهروندان و انتخاب غیرمستقیم شهردار توسط شورا است . انتخاب دوم به جهت مشکل بودن انتخاب توسط شهروندان چندان کارایی لازم ندارد و براساس قانون ؛ انتخاب مدیریت شهری در ایران توسط شورای شهر صورت می گیرد .

 

 1. اهمیت موضوع

شهرداری مهمترین و تاثیرگذارترین سازمان شهری، نقش بسیار مهمی در زندگی روزمره شهروندان دارد.  شهردار می بایست تخصص های مختلفی در حوزه های مدیریت شهری و سایر حوزه های مرتبط داشته باشد که در صورت غفلت در این انتخاب ، با تصمیمات نادرست و یا غیره اولویت دار زیان غیر قابل جبرانی را بر پیکره شهر وارد خواهد کرد. در نتیجه انتخاب شهردار ذیصلاح و مطلوب شهر توسط اعضای شورای اسلامی شهر بسیار حاثز اهمیت بوده و به عبارتی مهمترین تصمیم شورا تلقی می شود .

 1. ضوابط قانونی :

 طبق بند یک‌ماده 71   قانون تشکیلات، وظایف و انتخاب شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران ، یکی از وظایف وظایف شورای اسلامی شهر  انتخاب شهردار برای مدت چهار سال می باشد .که  بلافاصله پس از رسمیت یافتن نسبت به انتخاب شهردار واجد شرایط بایستی اقدام نماید.

‌همچنی طبق ماده 72 قانون، شرایط احراز تصدی سمت شهردار طبق آیین‌نامه‌ای به پیشنهاد وزارت کشور به تصویب هیأت دولت ذکر شده ،وبر این اساس طی مصوبه 4 دی 1397 شرایط سن وتابعیت و عدم سو پیشینه وحداقل مدرک کارشناسی و نه سال سابقه مدیریت ارشد برای شهرهای بالای یک ملیون نفر ذکر کرده است ، که از کفایت لازم برخوردار نمی باشد.

 1. روش مرسوم :

درخصوص انتخاب شهردار برخی شهرها روی گزینه هایی صحبت میشود که معیار اصلی شناخت و رابطه اعضای ذی نفوذ شورا و یا جریانات همسو با اعضای شورا می باشد .

یکی از معیارهای اعضای شورا ، بررسی برنامه گزینه های مورد نظر می باشد ، که روش اصلا جوابگو نیست . زیرا اولا برنامه در شهرداری تدوین و در شورا تصویب میشود و ثانیا برخی افراد متمول و یا دارای گروه ،سریع مطالبی را تهیه وارایه میکنند. و برخی نیز از افراد مطلع مطالبی را سوال کرده و جمع بندی کرده ودر شورا ارایه مینمایند. ضمن اینکه هیچ تضمیمی برای اجرای این مطالب مطروحه وجود ندارد .

گاهی نیز صحبت از مدل شاخص‌ها برای شهردار مطرح میشود و مشارکت شهروندان در ارایه پیشنهاد شهردار و فرآیند انتخاب شهردار با ظاهری بسیار دمکراسی وار ( همانند مکانیزم انتخاب لیست شورای شهر تهران ) مطرح میشود ، که بیشتر جنبه تبلیغاتی وکسب وجاهت داشته ولی براساس منابع موثق عملا معیارهای درون گروهی و افراد ذی نفوذ بیرونی در حال شکل دادن می باشند.وخبرهای نگران کننده ای نیز از گزینه های بسیار جدی برای شهرداری تهران بگوش میرسد . گزینه ای که تکنوکرات است ، گزینه ای که دارای سو سابقه در دوره شهردار اسبق بوده و یا افراد ضعیفی که صرفا نیروی شهردار اسبق تلقی می شوند.

 1. پیشنهاد :

به نظر می رسدبهتر است با در نظر گرفتن شاخص های کلیدی و معیارهای اصولی و باتوجه به شرایط اختصاصی شهر معیارهای شایستگی تصدی و طی فرایند زیر در نظر گرفته شود :

گام اول : لازم است معیارهای شایستگی تصدی مدیریت شهرداری توسط کارگروهی تدوین شود ، مانند

 • رشته تحصیلی ( حداقل کارشناسی) : رشته های تخصصی مرتبط با شهر ، و یا مدیریت های مرتبط
 • سابقه مدیریت ارشد (حداقل سابقه 9 سال) : در مدیریتهای مرتبط با موضوعات شهری و یا نزدیک به آن
 • تخصص : برخورداری از تخصص های مرتبط به شهر و امور شهری و حقوق شهروندی
 • تعهد : دارای باور نظری و عملی در راستای اهداف انقلاب و اهتمام به سیاستهای کلی نظام درخصوص شهرسازی و معماری و تلاش درجهت جامه عمل پوشاندن به تدابیر انقلاب اسلامی
 • توان جسمی : امکان تحرک جسمی برای حضور در بخشهای مختلف شهر و بازدیدهای میدانی
 • خود باوری : اتکا به توان بومی برای رفع مشکلات شهری و ارتقا سطح زندگی شهروندان
 • مردمی بودن : از لحاظ روحیه مردمی داشتن و همچنین سبک زندگی بایستی در سطح متوسط به پایین باشد.
 • و...

و برای هربند نیز زیر شاخصهایی ارایه شود و هربند نیز دارای امتیاز وزنی باشد و مجموع انها صد قرارگیرد .

گام دوم :  بررسی سوابق گزینه های مطرح با معیارهای مذکور و سنجش آن و در نهایت سه الی پنج گزینه واجد بیشترین امتیاز انتخاب اولیه شوند .

گام سوم : طی مصاحبه اعضای شورا در جلسه حضوری از میان گزینه های حایز امتیاز ، فرد دارای صلاحیت را انتخاب نمایند .

گام چهارم: نظارت مستمر شورای شهر بر عملکرد شهردار در طول دوره تصدی وی در شهرداری بوده و پیش از انحراف از اهداف و برنامه ها ، تذکرهای لازم را بدهند .

پیشنهاد مذکور به اعضای شورای شهر کمک میکند که شهردار شایسته را از بین گزینه های مختلف وبر اساس یک فرایند سالم ومنقطی انتخاب کنند و همچنین می تواند به شهرداران در انتخاب مدیران شهری زیرمجموعه خود راه حلی  بر اساس معیارهای شایستگی ارایه نماید .

بکارگیری شاخص های انتخاب شهردار شایسته جهت رسیدن به انتخابی مدبرانه میتواند بسیار حایز اهمیت باشد که علاوه بر رضایت مندی شهروندان ، بعنوان ابزارهای راهبردی موثر برای منتخبین شورای شهر جهت انتخاب شهردار شایسته و لایق خواهد بود.

**************************************************************************************************************

 چند روز بعد  این متن در فضای مجازی منتشر شد، که جالب بود :

 

🖍 برنامه دارم چه برنامه ای !

✔️ من مادر زادی برنامه محورم

✔️ من  تمام جدول های تهران را رنگ خواهم زد،اون یکی جدول‌ها را هم حل خواهم کرد

✔️ من ترافیک تهران را جوری درست خواهم کرد که آب از دل شهروندان تکون نخورد برای مسافرت ها درون شهری

✔️ من برای شهر تهران ،درآمدهای سالم پایدار زیادی کشف خواهم کرد

✔️ من اجتماعیات و فرهنگ شهر تهران را متحول خواهم ساخت

✔️من مطلقا از بیرون اتوبوسی مدیر وارداتی وارد شهرداری تهران نخواهم کرد،ته تهش با مینی بوس یا ون میارم

✔️من ذاتا شوراباور واهل تعامل هستم

✔️حل مشکل بافت فرسوده تهران و آلودگی هوا که کاری نداره که

✔️من تهران را مشارکت مبنا اداره خواهم کرد

✔️ برنامه من کارشناسی ترین برنامه است و موبه مو قابل اجرا

✔️برنامه من....

🔶 از امروز قرار است منتخبین  شورای شهر دوره ششم ،پای شنیدن دیدگاه ها ،حرف ها و برنامه های کاندیداهای تصدی سمت شهردار تهران بنشینند.

🔶 برنامه هایی که معمولا در محتوا و بخصوص در فرم وشکل، شباهت های زیادی دارد،حرف های قشنگی در آن مطرح می شود،ایده آل هایی مطرح می شود،بخصوص اعداد وارقام در آن ذکر می شود،از عناوین روی جلد جذابی استفاده می شود،از بایدها ونبایدهای شهر وشهرداری تهران سخن رانده می‌شود و...

🔶 برای اینکه دقیق تر وموشکافانه تر به موضوع ارائه برنامه برای اداره کلانشهر تهران پرداخته شود ،به نظر نگارنده،توجه به چند سوال مهم ومحوری ومداقه درمورد پاسخ های آن،مؤثر خواهد بود:

❓چه میزان از نوشته ها وگفته های این برنامه ها  شعار ،وعده و حرفهای قشنگ است وچه میزان برنامه سنجش پذیر؟

❓مبتنی بر چه نگاه ورویکرد به شهر ومدیریت شهری ‌وشناخت وفهم دقیق وجامع  از مسائل شهر تهران، این برنامه ها تهیه شده است؟

❓این  برنامه ها ،چگونه وتا چه میزان در یک دوره ۴ ساله،قابل پیاده سازی خواهد بود؟

❓این برنامه‌ها  را خود کاندیداهای محترم نوشته اند یا دیگران در قالب پروژه وسفارش و.. برایشان نوشته اند؟
(البته استفاده کاندیداها از نظرات مشاورین وکارشناسان در تهیه برنامه از نظر نگارنده ،مشروط به شرایطی  از جمله تسلط واشراف کلی خود کاندیدا منعی ندارد)

❓نسبت این برنامه ها با "کارنامه"قبلی کاندیداها چیست؟

❓نسبت این برنامه ها با اسناد بالادستی ومرتبط دیگر چیست؟

❓میزان توانمندی ،دانش و توانایی هرکدام از کاندیداها در اجرایی کردن این برنامه ها چقدر است؟

❓ تاثیر واقعی محتوا وشکل ارائه این برنامه ها بر انتخاب نهایی اعضای شورا چقدر است؟،با چه ملاک ها وسازوکارهایی سنجیده می شود؟

❓تا چه حد منتخبین شورا باید در کنار. گوش دادن به حرفها و پاور پوینت های قشنگ کاندیداها  به شاخص های دیگر مرتبط با برنامه های کاندیداها توجه کنند ،مثلا با چه رویکردی و بویژه با چه تیمی ،کاندیداها، این برنامه ها  را اجرا خواهند کرد؟این تیم چگونه واز کجا  انتخاب  خواهند شد ؟

❓و...

🔶از دید نگارنده در بخش برنامه ای،مهمتر از حرف های کلی،قشنگ وآرمان هایی که در قالب برنامه ارائه می‌شودوشاید همه بتوانند خودبنویسند یا برایشان بنویسند،توجه به نوع رویکردوشناخت عمیق ودقیق کاندیداها از شهر  تهران،میزان تسلط وتوانمندی اجرایی،کارنامه اجرایی قوی روشن قابل دفاع  وتیم اصلی مدیریتی کاندیداها در کنار شاخص های دیگر عناصر تعیین کننده هستند.

 

http://www.isarpress.ir/?p=6183

 

https://hamaseh27.ir/%d9%85%d8%b9%db%8c%d8%a7%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d9%86%d8%aa%d8%ae%d8%a7%d8%a8-%d8%b4%d9%87%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%b1-%d8%b4%d8%a7%db%8c%d8%b3%d8%aa%d9%87/

 

http://www.isarpress.ir/1400/05/01/%d9%85%d8%b9%db%8c%d8%a7%d8%b1%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d9%86%d8%aa%d8%ae%d8%a7%d8%a8-%d8%b4%d9%87%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%b1-%d8%b4%d8%a7%db%8c%d8%b3%d8%aa%d9%87/

 

http://javadfesharaki.blog.ir/1400/05/01/%D9%85%D8%B9%DB%8C%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8-%D8%B4%D9%87%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D8%B4%D8%A7%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%87

 

برچسبها : دکتر سید جواد هاشمی فشارکی /  مهندس سید جواد هاشمی فشارکی /  دکتر هاشمی فشارکی / دکتر فشارکی / مهندس معمار/ آرشیتکت / طراح / استاد فشارکی / آیت الله فشارکی / حجت الاسلام فشارکی / پزشک / مطب / سیدجواد هاشمی کارگردان ، بازیگر هنرپیشه سینما و تلویزیون صدا و سیما و تاتر / کتاب / پدافند / دانشجو / دانشگاه /

Dr. Seyed Javad Hashemi Fesharaki / Dr Hashemi Fesharaki / Dr Fesharaki / Architect