***.*** ... گنجینه ... فشارکی ... ها ***.***

****.**** کنز الفشا ر کیو ن ************** Fesharkies's Treasure ****.****

***.*** ... گنجینه ... فشارکی ... ها ***.***

****.**** کنز الفشا ر کیو ن ************** Fesharkies's Treasure ****.****

***.*** ... گنجینه ... فشارکی ... ها ***.***

########## بنام خدا ##########
#پایگاه جامع اطلاع رسانی در موضوعات زیر #
..... با سلام و تحیت .. و .. خوشامدگویی .....
*** برای یافتن مطالب مورد نظر : داخل "طبقه بندی موضوعی " یا " کلمات کلیدی"شوید. ویا کلمه موردنظر را در"جستجو" درج کنید.***

طبقه بندی موضوعی
بایگانی
محبوب ترین مطالب

دکتر سید جواد هاشمی فشارکی

منتشر شده در ایثار پرس : گروه : صفحه اول / ویژه / شناسه : 12018 /17 آبان 1401 - 7:52

http://www.isarpress.ir/?p=12018

قاره آمریکا در فرایند ضداستکباری

در این نوشتار بعد از توصیف قاره امریکا و پیشینه مستعمرگی شان ، کشورهایی که در وضعیت ضد استکباری قرار گرفته شده اند ، تبیین شده است .

قاره آمریکا یکی از قاره‌های کره زمین بوده و  ۸٫۳٪ از مساحت زمین و ۲۸٫۴٪ از مساحت خشکی‌ها ، ۱۴٪ از جمعیت جهان (برابر با ۱ میلیارد نفر) در این قاره زندگی می‌کنند. این قاره به سه بخشِ آمریکای شمالی، آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی بخش می‌شود.

در سال ۱۴۹۷ میلادی کریستف کلمب رئیس گروه اعزامی اسپانیا برای تجارت از طریق اقیانوس به آمریکا سفر کرد ، پس از اکتشاف و استعمار آمریکا توسط اروپاییان آغاز شد.

متصرفات اولیه اروپائیان در آنچه که امروز آمریکای شمالی و جنوبی خوانده می‌شود شامل مستعمرات اسپانیایی فلوریدا، نیومکزیکو، آمریکای میانه و کارائیب، مستعمرات انگلیسی ویرجینیا (به همراه انشعباش در اطلس شمالی، برمودا) و نیوانگلند، مستعمرات فرانسوی آکادیا، کانادا و هائیتی، مستعمره سوئدی سوئد نو، مستعمره هلندی هلند نو می‌شد. وپس از آن اغلب این کشورها دست نشانده اروپا و سپس ایالات متحده گردیدند .

ظلم وستم وارده سبب شده تا مردم اغلب این کشورها ، روحیه ضد استکباری امریکا بوجود اید و به مرور به کاندیداهای منتقد آمریکا رای دهند .  

مکزیک، ونزوئلا  در سال ۲۰۱۸ ، آرژانتین ۲۰۱۹ ،بولیوی ۲۰۲۰ ، نیکاراگوئه، پرو، هندوراس، شیلی در سال ۲۰۲۱ ، کلمبیا ۲۰۲۲ و اخیرا  برزیل، در انتخابات ریاست‌جمهوری کشورشان  نامزد منتقد آمریکا ، و علاقه‌مند به ارتقای روابط با جمهوری اسلامی ایران به پیروزی برسد .

سخن پایانی

روند جاری سبب شده قاره آمریکا در فرایند ضداستکباری و در ضدیت با ایالات متحده قرار گرفته و نفوذ امریکا کاسته شود و بعکس نفوذ معنوی ایران در این کشورها ارتقا یافته و روابط نیز افزایش یابد ، که بشدت در اعتدار ایران تاثیر بالنده ای داشته باشد .

تاریخ غرب شرمسار از برده‌داری

abolicion-de-la-esclavitud

۳ قرن استعمار و استثمار؛ شاهکار تمدن اروپایی- آمریکایی

***********************************************

دیگر یاددشتهای منتشر شده در رسانه های مختلف 

در صورت تمایل به مطالعه ؛ روی آن بزنید ؛ وارد میشوید و می توانید مشاهده کنید : 

**************************

ادامه در : 

 https://javadfesharaki.blog.ir/page/%DB%8C%D8%A7%D8%AF%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA%D9%87%D8%A7%DB%8C%20%D9%85%D9%86%D8%AA%D8%B4%D8%B1%D8%B4%D8%AF%D9%87%202

و ادامه آن در :

https://javadfesharaki.blog.ir/page/%DB%8C%D8%A7%D8%AF%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D9%86%D8%AA%D8%B4%D8%B1%D8%B4%D8%AF%D9%87